Navalnyj neuspěl s žalobou na věznici, dozorci jej budou v noci dál budit

Ruský soud odmítl žalobu uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného na věznici, kde ho dozorci v noci každou hodinu budili pod záminkou, že vězeň má sklony k útěku, a proto ho musí často kontrolovat. Navalnyj praxi označil za absurdní a přirovnal ji k mučení. V současnosti je opozičník ve vězeňské nemocnici v jiném nápravném zařízení, ale podle agentury Reuters by se měl brzy vrátit do žaláře, kde jej v noci budili.

Navalnyj se jednání soudu účastnil prostřednictvím videohovoru
Zdroj: Reuters Autor: Maxim Shemetov

„Soud ponechal v platnosti zařazení Alexeje (Navalného) na seznam vězňů ,se sklonem k útěku‘. Znamená to, že ho nadále budou budit osmkrát za noc. Pokoušel se utéci? Hloubil tunel? Prorážel zdi? Ne. To se dělá prostě jako mučení,“ napsal na Twitteru tým politikovy mluvčí Kiry Jarmyšové, která sama je v domácím vězení.

„Chci jen, aby ke mně přestali chodit a budit mě v noci,“ řekl Navalnyj při předchozím jednání soudu v pondělí, kdy se zasedání zúčastnil prostřednictvím videa. „Co jsem udělal? Přelézal jsem plot? Vykopal jsem tunel? Nebo jsem se snažil zmocnit pistole? Vysvětlete, proč mě pokládají za takové riziko,“ žádal a argumentoval, že neudělal nic, co by opravňovalo rozhodnutí věznice zařadit jej na seznam vězňů se sklonem k útěku.

„Výkon trestu je fakticky mučením. Zkuste si nařídit budík osmkrát za noc a uvidíte, zda se za týden nezblázníte,“ obrátil se tehdy na soudkyni, která jej za tato slova napomenula.

Věznice v Pokrovu
Zdroj: Reuters
Autor: Tatyana Makeyeva

Buzení čtyřikrát za noc

Navalnyj podal celkem tři žaloby na vězeňské zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, kde si odpykává trest. V Pokrovu ale není žádný soud, a tak se soudní jednání konalo v sousedním městě Petuški.

Dozorci zpočátku „kontrolovali“ Navalného osmkrát za noc. Po stížnosti advokátů tak činí čtyřikrát za noc. Na argumentaci věznice, že další vězni si na počínání dozorců nestěžují, Navalnyj prohlásil, že se ostatní vězni bojí, že je umlátí k smrti, zavřou do izolace anebo nedovolí časnější podmínečné propuštění.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu hned po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Otravu připisuje přímo prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho tajné službě. To Moskva odmítá a stejně tak odmítá i spustit vyšetřování otravy, kterou zpochybňuje.

V únoru opozičníkovi ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za údajnou zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho do vězeňského tábora ve Vladimirské oblasti. Navalnyj tvrdí, že byl potrestán za to, že si dovolil přežít otravu, a připomíná, že byl za údajnou zpronevěru odsouzen v politickém procesu, který Evropský soud pro lidská práva shledal nespravedlivým a Rusko mu za to již vyplatilo odškodnění.

Ruské úřady v posledních týdnech podnikají kroky k tomu, aby postavily mimo zákon Navalného fondy a štáby. Soud v Moskvě se v současné době zabývá žádostí prokuratury, aby organizace zakázal jako extremistické. Pokud je takto označí, úřady budou moci aktivisty poslat do vězení a zmrazit jejich bankovní účty. Spolupracovníci opozičníka tvrdí, že obvinění z extremismu jsou pokusem umlčet je před zářijovými parlamentními volbami.

Po ruských poslancích i ruští senátoři ve středu schválili návrh zákona, který členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické, zakazuje nechat se zvolit poslancem.