Brusel vzkazuje Polsku, že musí zastavit těžbu v Turówě. Zkontroluje i jeho smlouvu s Českem

Evropská komise ve čtvrtek podle polské rozhlasové stanice RMF FM znovu vzkázala Polsku, že musí zastavit těžbu v hnědouhelném Dole Turów nedaleko českých hranic. Varšavě to minulý pátek nařídil Soudní dvůr EU. Komise také hodlá překontrolovat plánovanou smlouvu mezi Polskem a Českem ohledně dolu.

Komise bude chtít při kontrole smlouvy zjistit, zda dohoda řeší problémy, které Polsku vytýkala už loni v prosinci, tedy před tím, než se Praha obrátila na unijní soud. České úřady to udělaly mimo jiné proto, že kvůli rozšíření těžby v dole budou ohroženy zásoby pitné vody v Libereckém kraji.

Evropská komise v prohlášení zaslaném RMF FM upozornila, že spor kvůli Turówu před Soudním dvorem EU je stále otevřený, protože Praha svoji žalobu nestáhla. „V souvislosti s tím se polské úřady musí podřídit předběžnému opatření soudu, který nařídil Polsku okamžitě zastavit těžbu hnědého uhlí v Turówě,“ uvedla unijní exekutiva.

Polští politici, včetně premiéra Mateusze Morawieckého, v uplynulých dnech dali opakovaně najevo, že nehodlají dobývání uhlí zastavit.

Oba státy jednají o smlouvě

Česko a Polsko jednají o bilaterální smlouvě týkající se Dolu Turów. Evropská komise chce překontrolovat její obsah a zjistit, „zda bude nutné podniknout další kroky, pokud by v ní byly porušovány unijní předpisy týkající se ochrany životního prostředí“.

EK loni v prosinci dospěla k názoru, že Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nedostatečně informovalo o svých záměrech sousední státy. RMF FM uvádí, že pokud Brusel zjistí, že polsko-česká smlouva nepovede k tomu, že Polsko plně včlení unijní ekologické předpisy do svých zákonů, může proti němu komise podniknout další kroky, případně na něj sama podat žalobu u Soudního dvora EU.

„Jde o signál ze strany EK, že Turów není výlučně polsko-českým problémem, a že pokud by Česko žalobu stáhlo, problém dolu to nemusí vyřešit,“ píše RMF FM na svých internetových stránkách.

Obavy o ztrátu vody

Polský Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu, a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu letos v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů.

Plánovanému rozšíření se brání hlavně obyvatelé příhraničních oblastí Libereckého kraje. Lidé se obávají zvýšeného hluku a prašnosti a především ztráty vody.

Polský hnědouhelný Důl Turów
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org/Těžební unie