Darwinův oblouk u Galapág se zhroutil. Může za to eroze, tvrdí ekvádorská vláda

Slavný skalní útvar Darwinův oblouk u Galapág se zřítil do Tichého oceánu. Důvodem podle ekvádorského ministerstva životního prostředí byla přirozená eroze, napsal v úterý server BBC. Agentura AFP podotkla, že na snímcích zveřejněných úřady je vidět, jak z původního obloukovitého tvaru zbyly jen dva sloupovité útvary.

Vody kolem unikátního skalního útvaru, pojmenovaném po anglickém biologovi Charlesi Darwinovi, jsou oblíbeným cílem potápěčů. Server Deutsche Welle píše, že zřícení oblouku v pondělí údajně viděla skupina turistů, kteří se do oblasti vydali potápět.

Ikonický Darwinův oblouk měřil na výšku osmnáct metrů a rozkládal se na ponořené plošině zhruba kilometr od Darwinova ostrova. Díky svému tvaru byl někdy přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži, podotýká Deutsche Welle.

Galapágy tvoří 234 ostrovů, zátok a skalisek. Souostroví, jež se nachází zhruba devět set kilometrů západně od Ekvádoru, je od roku 1978 pro svou unikátní faunu a flóru na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V místních vodách žije řada mořských živočichů, které nelze nalézt nikde jinde.

V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování evoluční teorie přirozeného výběru druhů. Obydlené mohou být pouze čtyři z nich, žije tam zhruba třicet tisíc obyvatel.