EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti zemí Unie ke Dni Evropy

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně české hlavy státu Miloše Zemana. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

EU se zavázala k dosažení klimatické neutrality
Zdroj: Reuters Autor: Darren Staples

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti.

„Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covidu-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce,“ uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. „Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit,“ uvedli představitelé EU.

Výzvy, kterým Evropané čelí, jsou podle nich rozmanité. „Od řešení klimatické krize a vytváření zelených ekonomik, a to při souběžném vyvažování rostoucí soutěživosti mezi globálními aktéry, až po úsilí o digitální transformaci našich společností. Budeme muset vyvinout nové způsoby a nová řešení,“ poznamenali.

Pro každého by bylo mnohem těžší, kdyby byl sám

Uvádějí dále, že i když se může někdy EU jevit jako nedostatečně vybavená, aby dokázala čelit mnoha výzvám, jako například hospodářské a finanční krizi, nastavení migračního systému nebo pandemii, jsou si vědomi, že by pro každého bylo mnohem těžší, kdyby byl sám.

„Potřebujeme silnou a efektivní Evropskou unii, Evropskou unii, která bude světovým lídrem v přechodu na udržitelný, klimaticky neutrální a digitálně podporovaný rozvoj. Potřebujeme Evropskou unii, se kterou se všichni dokážeme ztotožnit, jistí si vědomím, že jsme udělali maximum pro prospěch budoucích generací,“ uvedli.

Konference o budoucnosti Evropy označili za příležitost otevřeně hovořit o Evropské unii a naslouchat občanům, zejména mladým lidem.

Lidé se mohou k buducnosti Evropy vyjádřit on-line

Unijní instituce již v polovině dubna spustily internetový portál, kam lidé mohou psát podněty k zásadním tématům a sdílet své představy o fungování Unie. Z digitální výměny názorů i navazující série veřejných diskusí chtějí politici příští rok čerpat podněty při rozhodování o budoucích prioritách.

Konference měla původně začít už loni na jaře. Kvůli covidové pandemii a dlouhým debatám mezi institucemi se však její začátek o rok zpozdil. Místo původně plánovaných dvou let mají obyvatelé či zástupci organizací a spolků na prodiskutování svých představ o Unii rok.