Do ulic myanmarských měst opět vyšli lidé. Střelba bezpečnostních složek si vyžádala mrtvé

Bezpečnostní složky v Myanmaru v neděli podle místních médií opět střílely do demonstrantů při nových protestech proti vojenskému režimu tři měsíce po převratu. Do ulic vyšly tisíce lidí a podle agentury Reuters bylo hlášeno sedm mrtvých. Od puče, který armáda provedla 1. února, ozbrojené složky podle pozorovatelů zabily stovky demonstrantů.

Protestující lidé v myanmarských ulicích
Zdroj: ČTK/AP

Nedělní manifestace, které přicházejí po jistém zklidnění situace, byly pořádány v koordinaci s komunitami Barmánců v zahraničí. Organizátoři hovořili o „globální jarní revoluci“ a potřebě ukázat světu „hlas jednoty barmského lidu“.

Lidé pochodovali v nejlidnatějším městě v zemi Rangúnu nebo v Mandalaji, což je druhé největší centrum. Některé skupiny demonstrantů podle Reuters vedli buddhističtí mniši. „Naše cesta vede k demokracii! Naše cesta vede k pádu vojenské diktatury!“ skandovali protestující podle agentury AFP v Rangúnu.

Během nedělních protestů prý zemřelo sedm lidí

Podle zpravodajské organizace Myanmar Now byli dva lidé zastřeleni ve městě Wetlet severozápadně od Mandalaje, další oběti jsou hlášeny ze dvou měst v severovýchodním Šanském státě a z důlního města Hpakant. Reuters se ihned nepodařilo informace o pěti zabitých potvrdit, přičemž vládnoucí vojenská junta na žádost o komentář nereagovala.

V Rangúnu se podle AFP dav mladých lidí rychle rozprchl ve snaze vyhnout se střetu s ozbrojenými silami. Zpráva o krveprolití ale přišla z Mandalaje, kde podle zpravodajské agentury Mizzima zastřelili dva lidi.

Protesty se v Myanmaru navzdory krvavým represím od únorového puče konají takřka nepřetržitě a kromě manifestací lidé projevují nespokojenost s postupem armády i stávkami. Armáda před třemi měsíci svrhla zvolenou vládu vedenou laureátkou Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij, která je v domácím vězení a čelí několika obviněním. Podle myanmarské Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při protestech bezpečnostní složky zabily přes 750 lidí.

Kromě demonstrací pokračují také boje mezi vojáky a povstalci v odlehlých pohraničních regionech země, zatímco v centrálních oblastech jsou vojenské a vládní objekty dějišti raketových útoků a jiných, nevysvětlených explozí. Několik výbuchů například v nedělí ráno nastalo na různých místech Rangúnu, uvádí AFP.

Za stávajících bojů proti armádě pak ozbrojená skupina Karenský národní svaz (KNU) vyzvala další povstalecké frakce, aby v zájmu poražení junty začaly spolupracovat. Poselství mířilo k ostatním ozbrojencům z etnické skupiny Karenů a přichází několik dní poté, co KNU ohlásil dobytí armádního stanoviště u thajských hranic na východě Myanmaru.