USA posílí kontingent v Německu. Austin potvrdil odklon od Trumpova plánu stahování vojsk

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent zhruba 35 tisíc mužů a žen. Při návštěvě Berlína to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Navýšení ocenila jeho německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová. Administrativa Donalda Trumpa chtěla stáhnout asi třetinu kontingentu.

Annegret Krampová-Karrenbauerová a Lloyd Austin
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Kay Nietfeld

„Je to symbol upřímného přátelství,“ reagovala Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. „I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA,“ dodala.

Němečtí novináři označili zprávu jako překvapivou. Oznámení přišlo v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

Politici ocenili spojenecké svazky

Krampová-Karrenbauerová a Austin několikrát zopakovali, že USA s Německem si vzájemně cení svých spojeneckých svazků. Americký ministr obrany také řekl, že USA nepřipustí, aby spor o německo-ruský plynovod Nord Stream 2 vzájemné vztahy ohrozil.

Austin po jednání v Berlíně odcestuje do Stuttgartu, kde sídlí velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM). Trump zamýšlel velitelství z Německa přestěhovat, proto Berlín návštěvu Stuttgartu vnímá jako symbol obratu americké zahraniční politiky po nástupu Bidena.