Londýn zastavil financování Oxfamu. Členové mise v Kongu čelí obvinění ze zneužívání postavení

Britská vláda zastavila financování všech projektů humanitární organizace Oxfam kvůli dalším obviněním, že její pracovníci během misí zneužívali svého postavení k získání sexuálních služeb a zastrašovali místní obyvatele. Informoval o tom server BBC. Tentokrát se pochybení týkají mise v Kongu. Oxfam vláda potrestala zákazem financování z veřejných prostředků už v roce 2018, a to kvůli podobnému skandálu na Haiti. Zákaz vypršel teprve před měsícem.

Obchod organizace Oxfam v Londýně
Zdroj: ČTK/PA Autor: Yui Mok

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Oxfam nesmí žádat o žádné příspěvky na svou činnost až do doby, než se vyřeší nová obvinění týkající se mise v Kongu.

„Všechny organizace, které žádají o pomoc z rozpočtu, musí dodržovat vysoké standardy a zajistit, že lidé, s nimiž pracují, budou v bezpečí,“ uvedlo ministerstvo. Nové informace podle něj zpochybnily, že Oxfam je těmto standardům schopen dostát.

Podobný skandál zasáhl organizaci před třemi lety

Podle analytika BBC je nové obvinění další ránou pro pověst Oxfamu, kterou značně pošramotil už skandál z roku 2018. Tehdy interní vyšetřování ukázalo, že někteří pracovníci, kteří byli vysláni na Haiti po zemětřesení v roce 2010, hrubě porušili psaná i nepsaná pravidla.

Mimo jiné vyšlo najevo, že se stýkali s prostitutkami a v některých případech za sexuální služby platili penězi charity. Objevily se i případy šikany a zneužívání obětí katastrofy.

Po skandálu tisíce lidí zrušily své pravidelné příspěvky organizaci a financování jí na tři roky zablokovala i britská vláda. Oxfam podle BBC proto musel zredukovat výdaje o šestnáct milionů liber.