Bulharské volby podle průběžných výsledků vyhrála strana dosavadního premiéra Borisova

Průběžné výsledky potvrzují vítězství středopravé strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova v nedělních parlamentních volbách v Bulharsku. Ze sečtených 72 procent odevzdaných hlasů připadá na GERB zhruba čtvrtina, 25,8 procenta. Druhá skončila nová protestní strana ITN televizního moderátora a hudebníka Slaviho Trifonova s průběžným ziskem 18,2 procenta hlasů.

Bulharský premiér Bojko Borisov u voleb
Zdroj: ČTK/AP/Handout

Třetí je opoziční Socialistická strana se 14,9 procenty, oznámila v pondělí ústřední volební komise. Konečné oficiální výsledky voleb by měly být oznámeny do čtvrtka.

Z voleb patrně vzejde velmi roztříštěný parlament. Liberální protikorupční skupina Demokratické Bulharsko si připíše zisk kolem deseti procent, strana etnických Turků MRF devět procent a středolevá aliance, která vzešla z loňských protivládních protestů, je zhruba na pěti procentech.

Podle agentury AP Borisov na základě dosavadních propočtů nebude schopen vytvořit sám svůj čtvrtý kabinet a stojí před těžkým úkolem najít spojence pro utvoření stabilní vlády. Jedenašedesátiletý Borisov, který vede populistickou stranu GERB od jejího založení v roce 2006, vládl Bulharsku po většinu uplynulých 11 let.

Těžké hledání spojenců

Většina politických uskupení už odmítla myšlenku spolupráce se stranou premiéra a experti očekávají, že rozhovory o vzniku životaschopné koalice zaberou týdny. Nevyloučili ani možnost konání nových voleb.

„V parlamentu bude poprvé za jedenáct let velmi silná populistická síla jako Je tu takový národ (ITN), což znamená, že je před námi období politické nestability,“ cituje AP politologa Ogňana Minčeva. „Je to počátek velmi dynamické politické změny v Bulharsku, což potrvá ve dvojích či trojích volbách, a ty příští jsou za rohem,“ dodal Minčev.

Borisov vyzval své oponenty ke spolupráci na vytvoření široké vládní koalice. V prohlášení na Facebooku naznačil i možnost vytvoření vlády expertů s širokou parlamentní podporou. „Nabízím vám mír. Jmenujme experty a do prosince můžeme překonat pandemii a pohnout se dopředu,“ napsal Borisov.

Nejchudší země Evropské unie první vlnu pandemie zvládla poměrně dobře, ale nyní už si příliš zdárně nevede a míra úmrtnosti v souvislosti s covidem-19 v Bulharsku patří mezi nejvyšší v EU.