Sedm hongkonských aktivistů bylo odsouzeno za organizaci protestů

Soud v Hongkongu shledal vinnými z nepovoleného shromažďování sedm předních představitelů tamního demokratického hnutí. Do skupiny patří mimo jiné mediální magnát Jimmy Lai či 82letý zakladatel opoziční Demokratické strany Martin Lee, kteří se s dalšími pěti lidmi zúčastnili nepovolených demonstrací loni v srpnu. Podle agentury Reuters je rozhodnutí další ranou pro tamní demokratické hnutí, které již tak čelí setrvalému tlaku vlády a Pekingu. Dva další účastníci procesu již dříve svou vinu uznali.

Video Události
video

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu si vyslechli další verdikt

Zdroj: ČT24

Skupina aktivistů se podle soudu podílela na organizaci protestu z 18. srpna, jehož se zúčastnil nejméně milion lidí. Masové protestní akce byly tehdy reakcí na návrh zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong v roce 1997 vrátila.

Demonstranti vyjadřovali obavy, že lidé vydaní do Číny ovládané komunistickou stranou by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, protesty ale pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Peking po sérii masivních demonstrací, jež částečně ochromily hongkongskou ekonomiku, zaujal tvrdší postoj vůči svým názorovým odpůrcům. Loni v provincii prosadil nový bezpečnostní zákon a letos reformu volebního systému, která umenšila roli veřejnosti při výběru zákonodárců do hongkongské legislativy.

Lee Cheuk-yan míří k soudu
Zdroj: Reuters
Autor: Tyrone Siu

„Budeme nadále pokračovat, ať už nás v budoucnu čeká cokoliv,“ řekl po rozhodnutí soudu jeden ze stíhaných Lee Cheuk-yan. „Věříme hongkongskému lidu, v naše bratry a sestry v boji. Vítězství bude naše, pokud budou obyvatelé Hongkongu vytrvalí,“ dodal.

Výši trestu stanoví soud později. Za účast na nepovoleném shromáždění či nepokojích hrozí v Hongkongu ve vážných případech až desetileté vězení.