Mezinárodní federace novinářů: Počet reportérů zabitých při práci loni stoupl na 65

Loni přišlo při výkonu svého povolání násilnou smrtí o život 65 novinářů nebo pracovníků médií v šestnácti různých zemích. To je o 17 zabitých žurnalistů více než v roce 2019, přičemž loňská statistika je zhruba na úrovni 90. let minulého století, uvedla při zveřejnění své každoroční zprávy Mezinárodní federace novinářů (IFJ).

Pohřeb zabitého reportéra Adeeba al-Janani
Zdroj: Reuters Autor: Anees Mahyoub

Novináři loni umírali při cílených útocích, bombových atentátech nebo střelných incidentech, přiblížila agentura AP, která na zprávu IFJ upozornila. „K pokračujícímu krveprolití v médiích přispěla bezcitná vláda kriminálních baronů v Mexiku, násilí extremistů v Pákistánu, Afghánistánu či Somálsku, a netolerance zastánců tvrdé linie v Indii a na Filipínách,“ uvedl generální ředitel IFJ Anthony Bellanger.

Počtvrté v pěti letech bylo zabito nejvíce novinářů v Mexiku, o život jich tam přišlo násilnou smrtí čtrnáct. Deset žurnalistů bylo zabito v Afghánistánu, devět v Pákistánu, osm v Indii, po čtyřech v Sýrii a na Filipínách. V Nigérii někdo zabil tři novináře, stejný počet pak v Jemenu. O život přišli kvůli násilí rovněž novináři v Iráku, Somálsku, Bangladéši, Kamerunu, Hondurasu, Paraguayi, Rusku a Švédsku, píše AP.

Nejméně 229 novinářů se k březnu letošního roku kvůli své práci podle IFJ nacházelo ve vězení, z toho nejvíce v Turecku. V tureckých věznicích je nejméně 67 pracovníků médií, v čínských pak 23 a v egyptských 20.

Od doby, kdy Mezinárodní federace novinářů začala v roce 1990 počet zabitých novinářů monitorovat, zemřelo podle ní ve světě 2680 mediálních pracovníků.