Lidé v Myanmaru opět vyšli do ulic, Su Ťij si u soudu vyslechla nové obvinění

Obyvatelé Myanmaru v pondělí opět vyšli do ulic v nových protestech proti vojenskému puči poté, co si nedělní krvavé střety s příslušníky bezpečnostních sil vyžádaly nejméně osmnáct obětí. Zadržená šéfka vlády Do Aun Schan Su Ťij prostřednictvím videokonference stanula před soudem, kde proti ní vznesli nové obvinění.

Pondělní protesty proti puči v Rangúnu
Zdroj: Reuters Autor: Stringer

Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na jejího právního zástupce Min Min Soua, Su Ťij se během videopřenosu zdála být v dobrém zdravotním stavu. Nově vznesené obvinění vychází z trestního zákoníku z koloniálních dob, který zakazuje zveřejňování informací, jež by mohly „vyvolat strach nebo znepokojení“. Druhé obvinění spadá pod zákon o telekomunikacích, který stanovuje licence na zařízení. Další soudní slyšení je podle Min Min Soua na programu 15. března.

Bezpečnostní složky i v pondělí proti stovkám manifestujícím v největším myanmarském městě Rangúnu zakročily zábleskovými granáty a slzným plynem. Policie následně pročesávala postranní ulice a střílela gumovými projektily. Podle médií byl nejméně jeden člověk zraněn.

V Rangúnu podle informací agentury Reuters policie v neděli začala do davu střílet poté, co se jí nepodařilo demonstranty rozehnat slzným plynem a varovnými výstřely. Lidé v pondělí na místech, kde protestující zemřeli, postavili malé svatyně. Oběti si připomněli i před nemocnicemi, které rodinám pozůstalých předaly těla.

Armáda vyšetřuje vládní korupci, uvedl vedoucí generál

Generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela Myanmaru, obyvatelům v pondělním televizním projevu sdělil, že organizátoři protestů a „podněcovatelé“ nepokojů budou potrestáni. Postih čeká i státní zaměstnance, kteří s juntou odmítnou spolupracovat. Armáda podle něj vyšetřuje „korupci“ civilní vlády, kterou obvinil ze zneužití finančních prostředků na boj proti epidemii covidu-19.

Armáda se v Myanmaru na začátku února chopila moci poté, co premiérka Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout.

Převrat odsoudily západní země, z nichž některé se rozhodly na představitele vojenské vlády uvalit sankce. Vojenská junta však diplomatický nátlak pomíjí; slíbila, že v zemi obnoví demokracii a přichystá nové volby, jejich termín ale zatím nestanovila.