Slováci vzpomínají na Kuciaka. „Je velmi potřebné, aby byli odsouzeni i objednavatelé,“ řekla Čaputová

Slovensko si připomíná tři roky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Vpodvečer se k tomu koná on-line shromáždění, které svolala občanská iniciativa Za slušné Slovensko.

Video Události
video

Události: Vzpomínka na Kuciaka

Streamované vysílání s názvem Nezapomínáme – Tři roky bez Jána a Martiny chce mimo jiné vyzdvihnout význam svobodné žurnalistiky v demokracii. Další vzpomínkové akce se budou konat v on-line prostředí v následujícím týdnu.

„Dnes už známe tváře vykonavatelů vraždy. Ale pro spravedlnost na Slovensku je velmi potřebné, aby byli odsouzeni i objednavatelé. Doufám, že v nejbližších měsících se toho dočkáme,“ přeje si prezidentka Zuzana Čaputová.

Podle zpravodaje ČT na Slovensku Petra Obrovského prezidentka také vyjádřila přesvědčení, že vlna zatýkání mezi špičkami především justice ukázala na reálný základ Kuciakových obvinění.

Citoval také nedávný průzkum Institutu pro veřejné otázky, podle něhož je pro více než polovinu lidí na Slovensku důležité, aby pokračovala očista mocenských orgánů a veřejného života od korupce a organizovaného zločinu. Skoro dvě třetiny dotázaných pak kladou důraz přímo na objasnění vraždy.

Kočner

Kuciak a Kušnírová byli zastřeleni 21. února 2018 ve svém domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Prokurátor v roce 2019 z činu obžaloval čtyři lidi. Vrah Miroslav Marček se přiznal a loni v dubnu mu za to soud uložil trest vězení na 23 let, který pak nejvyšší soud zpřísnil o dva roky.

Jedním z obžalovaných je i podnikatel Marian Kočner, o jehož kauzách Kuciak na webu Aktuality.sk psal. Loni v září soud první instance v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách Kočnera zprostil obžaloby z objednání této vraždy. Prokurátor se proti rozsudku odvolal.

Rakouský klub novinářů ÖJC v den výročí vyzval Slovensko, aby objasnilo pozadí vraždy. Za nedůstojné pro členský stát EU považuje, že dosud nebyl vydán rozsudek proti strůjcům vraždy. Vyzval také Evropskou komisi, Evropský parlament a Radu Evropy, aby vyvinuly větší tlak na slovenské orgány s cílem zcela vyjasnit případ. Evropská unie by podle klubu měla být globálním modelem dodržování svobody tisku, bohužel tomu ale tak není, jak ukazují příklady v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, na Maltě či ve Španělsku.