
Horizont ČT24: Zemřel George P. Shultz, americký ministr vlád Nixona i Reagana
Za svou dlouhou politickou kariéru Shultz vystřídal v republikánských vládách tři významné kabinetní posty. Byl ministrem práce a financí za vlády prezidenta Richarda Nixona a za Reagana byl šest let šéfem diplomacie. Byl nejstarším žijícím členem jakékoliv předchozí americké vlády.
Aktivní Shultz zůstal i v pozdějším věku, působil jako člen think tanku na Stanfordově univerzitě, psal knihy a vyjadřoval se k politice. Kritizoval například embargo vůči Kubě či brexit a prosazoval ochranu klimatu. Sté narozeniny oslavil loni v prosinci.
„Udělal svět lepším,“ míní Riceová
Shultz se narodil v New Yorku v roce 1920, vystudoval ekonomii a za druhé světové války sloužil u námořní pěchoty. V 50. letech zastával řadu akademických postů a byl ekonomickým poradcem vlády Dwighta D. Eisenhowera. Po návratu republikánů do Bílého domu s nástupem Nixona v roce 1969 byl jmenován ministrem práce a později se stal ministrem financí.
Zásadní roli měl Shultz v letech 1982 až 1989 za vlády Ronalda Reagana. Za svého působení v čele americké diplomacie podle BBC patřil k nejméně kontroverzním představitelům administrativy; utužoval kontakty se spojenci a navazoval komunikaci s nepřáteli.
Ve druhé polovině 80. let Shultz kultivoval vztahy s tehdejším sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem s cílem zmírnit studenou válku. Reagan a Gorbačov roce 1987 podepsali zásadní Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).
Dokument, v němž se obě země bezprecedentně zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, byl součástí snahy ukončit závody ve zbrojení. Studená válka skončila o dva roky později a v roce 1991 se rozpadl Sovětský svaz.
Bývalá ministryně zahraničí Condoleezza Riceová uvedla, že Shultz byl „velkým americkým státníkem“ a v každém slova smyslu skutečným patriotem. „Dějiny na něj budou pamatovat jako na člověka, který udělal svět lepším,“ řekla.