Obnova italské koalice se nekoná. Kabinet by patrně mohl sestavovat exguvernér Evropské centrální banky

Jednání s cílem obnovit italskou vládní koalici zkrachovala, uvedl v úterý bývalý premiér Matteo Renzi ze strany Živá Itálie. Prezident Sergio Mattarella vyzval strany zastoupené v parlamentu, aby rychle podpořily novou vládu, jež by zemi provedla obdobím pandemie. Hlava státu chce ve středu pověřit sestavením vlády bývalého guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho.

Renziho Živá Itálie z vlády odešla v polovině ledna kvůli neshodám s premiérem Giuseppem Contem o využití peněz z evropského plánu obnovy a ohledně jeho přístupu k současné zdravotnické krizi. Prezident stranám vládní koalice dal čas do úterka, aby sestavily parlamentní většinu.

Renzi nicméně řekl, že jednání zprostředkovaná předsedou sněmovny Robertem Ficem nepřinesla shodu ohledně výdajů na zdravotnictví či v otázkách týkajících se školství, justice a infrastruktury. Prezident Mattarella později v projevu uvedl, že Itálie si nemůže dovolit předvolební kampaň a předčasné volby. Lidé podle něho volají po „konkrétních a rychlých odpovědích“ na zdravotnickou, sociální a ekonomickou krizi vyvolanou koronavirem.

Agentura AP píše, že Mattarella v projevu nespecifikoval, kdo by měl vládu technokratů vést. Jeho mluvčí ale řekl, že hlava státu ke středečnímu jednání pozvala Draghiho. Itálie byla loni na sklonku zimy první evropskou zemí, kde se silně rozšířil koronavirus. Od loňského února eviduje více než 89 300 případů úmrtí pacientů s koronavirem, což je druhý nejvyšší počet v Evropě a šestý nejvyšší na světě.