Běloruská policie na nedělním protestu zadržela přes 300 lidí

Běloruská policie na nedělním pravidelném protivládním protestu v Minsku zadržela přes 300 lidí, informuje agentura Reuters s odvoláním na ochránce lidských práv. V Bělorusku již přes tři měsíce lidé demonstrují proti srpnovým prezidentským volbám a režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. V minských ulicích byly podle Reuters opět tisíce lidí, policie na některých místech zasahovala zábleskovými granáty.

V Bělorusku pokračují protesty
Zdroj: Reuters Autor: Stringer

Organizátoři protestu tentokrát dali lidem instrukci, aby se shromáždili po skupinkách na různých místech Minsku, než se spojí do většího davu, což má policii ztížit případné zásahy.

Běloruský server Tut.by informuje, že ráno do minských ulic vjela kolona speciální techniky. Podle svědků, na něž se odvolává agentura Interfax, šlo o vojenskou techniku.

Organizace pro lidská práva Vjasna dnes uvedla, že dosud bylo zadrženo nejméně 304 lidí. Ministerstvo vnitra dříve potvrdilo, že určitý počet lidi zadrželo. Podle nich šlo o osoby, které „narušovaly veřejný pořádek a odporovaly příslušníkům policie“. Počet zadržených však ministerstvo neupřesnilo. Podle ochránců lidských práv už bylo během celé protestní vlny v Bělorusku zadrženo více než 19 000 lidí a tisícovky jich byly zbity.

Dramatická situace se udála ve Frunzenské čtvrti v Minsku. Vedle místního obchodu s potravinami se shromáždilo asi tisíc lidí. Když na místo přijeli příslušníci silových orgánů, mnoho protestujících se rozešlo, zůstalo jich asi jen sedmdesát. Policisté dali zbylým lidem jednu minutu na to, aby se rozešli, načež se jeden z přítomných mužů zeptal: „To už nemůžeme ani do obchodu?“ Na to ho policisté popadli a odvlekli do přistavené dodávky, píše Tut.by s odvoláním na očitého svědka z místa.

Naopak například v Jihozápadní čtvrti se policistům shromážděné lidi rozehnat nepovedlo. Protestující zvedli ruce nad hlavu a na řadu naproti stojících policistů volali: „On (Lukašenko) vás nechá na holičkách!“

Mohutné demonstrace se konaly už patnáctou neděli v řadě. O předchozích dvou nedělích policie zadržela vždy na tisíc lidí. Podle agentury DPA se nedělní demonstrace konaly i v jiných běloruských městech. Akce v Minsku se konala pod heslem „Pochod proti fašismu“. Organizátoři tak reagovali na nařčení ze strany Lukašenka, že jsou fašisti.

Protesty demokratizačního hnutí se konají už více než tři měsíce. Hnutí požaduje konec policejního násilí proti pokojným demonstrantům, propuštění všech politických vězňů a nové prezidentské volby. Demonstrace opět nabyly na síle po smrti 31letého protestujícího Romana Bondarenka, který zemřel tento měsíc v nemocnici poté, co ho podle demonstrantů surově zbily bezpečnostní síly.