Dohodě mezi EU a Británií brání neshody, výsledky přitom chtějí obě strany do konce listopadu

Brusel i Londýn stále věří v dosažení shody, která by odvrátila neřízený rozchod Británie s EU. Musí k ní však dospět během několika příštích dnů, aby ji mohly v prosinci schválit parlamenty. Dohodu přitom stále blokují spory, především o podmínkách rybolovu, kde nechce ustoupit ani jedna ze stran.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Bohumil Vostal, brexitová vyjednávání

Zdroj: ČT24

Británie opustila po 47 letech evropský blok v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. Čas na shodu a její ratifikaci příslušnými zákonodárnými orgány ale mají jen do konce roku.

V posledních dnech podle diplomatických zdrojů pokročila jednání o právních textech, obě strany měly dopracovat společné formulace značné části mnohasetstránkového textu. Bez velké změny však zůstávají názory na pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva, tedy témata, která již několik měsíců blokují dosažení dohody. 

Zásadní zůstává otázka rybolovu, v níž nechce ustoupit Unie ani její bývalý člen. Pobřežní státy EU za podpory ostatních zemí žádají pro své rybáře zachování dosavadních práv na lov v britských vodách, Británie však chce výhodnější kvóty pro své lodě.

Obě strany se vyslovují pro to, aby jednání skončila ještě v listopadu 

Vyjednávací tábory EU i Británie se shodují v tom, že na dosažení dohody zbývají již spíše dny než týdny. Britští a unijní politici hovoří o tom, že jednání by měla skončit ještě v listopadu, aby měly v prosinci čas na schválení textu smlouvy parlamenty na obou stranách.

Rozhovory ve čtvrtek zkomplikoval pozitivní covidový test člena unijního jednacího týmu, po němž vyjednávači přešli k videokonferencím. Dosažení průlomu v citlivých tématech je ovšem podle mnoha diplomatů na dálku velmi složité.

Pokud se dohodu do konce roku uzavřít a schválit nepovede, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty, což bude další rána pro ekonomiky stižené koronavirovým výpadkem. Ekonomové se shodují, že hůře by krach jednání odnesla Británie, pro jejíž firmy či banky je přístup na jednotný unijní trh zásadní a jejíž hospodářství dramaticky zasáhla covidová krize.