Ázerbájdžán začal přebírat Agdam, jeden ze tří okresů hraničících s Náhorním Karabachem

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do okresu Agdam, který dosud ovládali Arméni. Informovala o tom agentura AFP. Návrat celkem tří okresů pod správu Baku předpokládá dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Kelbadžarský okres by měli Arméni postoupit Ázerbájdžánu 25. listopadu, Lačinský okres 1. prosince.

Arménský obyvatel Agdamu ničí před příchodem Ázerbájdžánců místní plynovou stanici
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sergei Grits

„Jednotky ázerbájdžánské armády vstoupily do okresu Agdam,“ uvedlo v pátek ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Dohoda o příměří podepsaná minulý týden v Moskvě přiznala Baku kontrolu nad třemi okresy, které sousedí s Náhorním Karabachem a které dosud kontrolovali arménští separatisté. Agentura AFP upozornila, že další čtyři okresy, které kolem Náhorního Karabachu tvořily jakýsi obranný val, Ázerbájdžán získal pod kontrolu vojensky. Obsadil také část samotného Náhorního Karabachu včetně druhého největšího karabašského města Šuša (arménsky Šuši).

V Arménii mezitím rezignoval ministr obrany David Tonojan, informuje agentura Reuters s odvoláním na arménský list Aravot. Nahradit ho má hlavní poradce premiéra Vagaršak Arutjunjan, jenž vedl arménský resort obrany už na přelomu tisíciletí.

Vláda premiéra Nikola Pašinjana je kvůli uzavření dohody o ukončení války o Náhorní Karabach a ztrátě některých oblastí na Karabachu pod velkým tlakem. Pokud se informace o rezignaci Tonojana potvrdí, bude už třetím ministrem, jenž v posledních dnech z Pašinjanova kabinetu odešel. V Jerevanu tisíce lidí na demonstracích žádají premiérovu demisi, ten odstoupit odmítá.

Někteří Arméni zapálili své domy

Boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let.

Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na třicet tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Vyhlídka na návrat Ázerbájdžánců vyvolala v Agdamském, Lačinském a Kelbadžarském okrese exodus arménského obyvatelstva. Někteří při odchodu své domy zapálili. Po konci konfliktu v 90. letech minulého století z oblasti naopak utíkali Ázerbájdžánci.