Ruské političce hrozí pět let vězení za demonstrace. Úřady skoro žádné protesty nepovolují, hájí se

V Rusku začal proces s opoziční političkou Julijou Galjaminovou. Vyšetřovatelé ji stíhají kvůli tomu, že několikrát porušila pravidla na hromadných akcích a organizovala nepovolené demonstrace. Galjaminová se hájí tím, že úřady nepovolují skoro žádnou formu veřejného protestu. Kvůli šíření koronaviru navíc ještě přitvrdily.

Policie zadržela Galjaminovou, i když protestovala sama
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

Moskevská opoziční zastupitelka je přesvědčená, že si její vyšetřování někdo objednal. „Tohle není nic zvláštního. Podobná rozhodnutí nepřijímají policisté, ale lidé z civilu, kteří policistům dávají zadání, co dělat,“ míní Galjaminová. 

Politička letos protestovala třeba proti odsouzení nezávislého novináře Ilji Azara. Na jiné akci sbírala podpisy proti takzvanému referendu o ústavních změnách, které umožní Vladimiru Putinovi, aby se o křeslo prezidenta ucházel už potřetí v řadě. 

Právě kvůli účasti na této akci a na dalších třech nepovolených demonstracích teď Galjaminové hrozí až pět let za mřížemi. „Činnost Galjaminové opakovaně vyjadřuje pohrdání nařízeními správních úřadů. Její činy jsou promyšlené a vyžadují posouzení podle trestního zákoníku Ruské federace,“ uvedl Vyšetřovací výbor Ruské federace pro město Moskva.

Galjaminová: Úřady omezují opoziční akce

Obviněná ale tvrdí, že v právu je ona. Podle ní úřady omezují skoro všechna opoziční shromáždění. A po vypuknutí epidemie koronaviru se pravidla ještě zpřísnila. Tak jako řada jiných aktivistů si zvykla protestovat sama, i za to ale dostala vysokou pokutu.

„Nestihla jsem ani rozvinout plakát. Prostě jsem popošla, začala se bavit s novináři a zadrželi mě a dali mi pokutu 200 tisíc rublů. To je pro mě vysoká částka, protože moje výplata je jenom 30 tisíc rublů,“ podotýká Galjaminová. 

Čtvrteční jednání soudu rozsudek nepřineslo, příště se k němu moskevská politička vypraví na konci listopadu. Pokud uspěje, chtěla by za rok kandidovat do Státní dumy. Připravená je ale i na prohru. Stejný paragraf, na který se odvolávají vyšetřovatelé v jejím případě, už vedl k uvěznění několika opozičních aktivistů.