Svědek prokuratury obrátil. Sarkozy prý libyjské peníze na kampaň nedostal

V kauze kolem údajného nezákonného financování předvolební kampaně bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nastal překvapivý obrat poté, co jeden z hlavních svědků prokuratury prohlásil, že exprezident nikdy žádné peníze z Libye nezískal. Informovala o tom agentura AFP. Sarkozy byl v říjnu obviněn ze zločinného spolčení právě kvůli penězům, kterými podle vyšetřovatelů jeho kampaň v roce 2007 podpořil režim bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Jedním z klíčových svědků prokuratury měl být francouzsko-libanonský podnikatel Ziad Takieddine. Ten v roce 2016 zpravodajskému serveru Mediapart řekl, že doručil na přelomu let 2006 a 2007 na ministerstvo vnitra řízené tehdy právě Sarkozym kufry s hotovostí ve výši několika milionů eur od libyjského vedení. Sarkozy tvrdil, že je to lež.

„Pan Sarkozy žádné libyjské peníze na prezidentskou kampaň neměl,“ řekl nyní Takieddine v rozhovoru pro stanici BFM a týdeník Paris Match. Předchozí výpovědi v opačném smyslu podle podnikatele, který je nyní na útěku, překroutil vyšetřovací soudce.

„Konečně vyšla najevo pravda,“ reagoval na Twitteru Sarkozy. Exprezident napsal, že požádal své právníky, aby na Takieddina podali žalobu kvůli pomluvě.

Informace o nezákonném financování Sarkozyho kampaně zveřejnil v roce 2012 zpravodajský server Mediapart. Podle něj režim bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2006 přistoupil na dar ve výši 50 milionů eur (v dnešním kurzu 1,36 miliardy korun). Server své informace doložil dokumentem, jehož autorem byl údajně bývalý šéf libyjských zpravodajských služeb a exministr zahraničí Músá Kúsa, jenž nyní žije v exilu. Sarkozy dokument označuje za podvrh.