Šéfa slovenské speciální prokuratury podle Denníku N zadržela policie

Dušana Kováčika, šéfa slovenské speciální prokuratury, která dohlíží i na vyšetřování nejzávažnější kriminality, spolu s nejmenovaným vysokým policejním funkcionářem zadržela policie. Napsal to na svém webu list Denník N, podle kterého je dvojice podezřelá, že pomáhala jednomu ze zločineckých gangů. Policie ani prokuratura informaci zatím nekomentovaly.

Video Události
video

Události: Šéf slovenské speciální prokuratury v rukou policie

Zatím není známo, z jakých konkrétních deliktů je Kováčik podezřelý. Do pozornosti slovenských médií se v minulosti dostal i kvůli tomu, že před šesti lety potvrdil původní rozhodnutí policie nevyšetřovat kontroverzního podnikatele Ladislava Bašternáka z daňového deliktu.

Nové vyšetřování Bašternáka, které skončilo jeho odsouzením, bylo zahájeno až v roce 2016, když na případ upozornila média. Někdejší Bašternákova firma zase posílala peníze již bývalému ministrovi vnitra, údajně šlo o splátku půjčky.

List uvedl, že spolu s Kováčikem policie zadržela také zástupce šéfa jednoho z policejních útvarů. Zatím není známo, z jakých trestných činů byli obviněni. Policie ani prokuratura případ ještě nekomentovaly.

Podle Denníku N v jiné kauze svědek vypověděl, že Kováčik měl zajistit, aby prokuratura nepodala stížnost vůči rozhodnutí soudu, který v roce 2017 na kauci propustil z vazby údajného šéfa zločineckého gangu.

„Je jeden z posledních symbolů období, které jsme na Slovensku měli před vraždou Jána Kuciaka, kdy orgány činné v trestním řízení nevyšetřovaly takzvané naše lidi,“ popisuje Kováčikův význam reportérka Denníku N Monika Tódová.

V čele speciální prokuratury stál Kováčik od jejího vzniku v roce 2004, stávající funkční období v čele této elitní složky prokuratury mu skončí v příštím roce. Za šestnáct let působení získal přezdívku „muž 61:0“. Z 61 kauz, které dozoroval, totiž nevznikla jediná obžaloba.

Matovič slíbil očistu justice a potírání korupce

Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extrémistické delikty. 

Současná slovenská vláda premiéra Igora Matoviče, která nastoupila po únorových volbách, slíbila ve svém programovém prohlášení kromě jiného očistu justice či boj proti korupci a v této oblasti již připravila změny několika zákonů a ústavy.

Letos v březnu policie v největší korupční kauze v historii slovenského soudnictví obvinila 13 soudců. Po parlamentních volbách kriminalisté také obvinili v jiných korupčních kauzách i několik bývalých vysokých úředníků v různých institucích, například exnáměstkyni ministra spravedlnosti či bývalého šéfa daňových kriminalistů.