EU chce vystupňovat jednání o dohodě, Londýn to přivítal

Britský ministr Michael Gove přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě sedmadvacítky vystupňovat tento týden jednání o budoucím partnerství. Klíčový spolupracovník britského premiéra Borise Johnsona hovořil o konstruktivním kroku a optimismu. Předtím však prohlásil, že rozhovory může oživit jen změna přístupu ze strany EU a že kýžená dohoda za současného stavu před koncem přechodného období brexitu uzavřena nebude. Podle agentury Reuters lze vývoj vnímat jako určitý průlom po týdnech vyčkávání na obou stranách.

David Frost a Michel Barnier
Zdroj: Reuters Autor: Oliver Hoslet

Ministr Gove se před pondělním vystoupením na půdě parlamentu setkal s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem, který má na starosti zavádění ustanovení z brexitové smlouvy. Barnier zase na dálku pokračoval v rozhovorech se svým britským protějškem Davidem Frostem poté, co Londýn na konci minulého týdne naznačoval, že jednání už nemají smysl.

V podobném duchu začal i pondělní projev Govea v Dolní sněmovně. „Doufali jsme, že předtím, než letos 31. prosince skončí přechodné období, uzavřeme dohodu o volném obchodu kanadského stylu. Ale při současných okolnostech se toto nestane,“ prohlásil. Podle agentury Reuters Gove uvedl, že obchodní jednání v podstatě skončila a že Unie musí změnit svůj přístup.

Ledy rozbil hovor Barniera s Frostem

Tón se však znatelně změnil po vyjádření Barniera k telefonátu s Frostem. „Potvrdil jsem, že EU je nadále otevřena vystupňování jednání tento týden v Londýně, ohledně všech témat a na základě právních textů,“ uvedl na Twitteru unijní vyjednavač.

„Objevily se zprávy, že ze strany Evropské unie přišel konstruktivní krok a já to vítám,“ reagoval Gove. Prý vývoj chápe tak, že Barnier souhlasí s dojednáváním textu potenciální dohody, což prý dosud EU odmítala.

Šefčovič po schůzce s britským ministrem zmínil známky „politické vůle“ postupovat rychle na obou stranách. Z hlediska uvedení brexitové dohody do praxe podle něj i přes jisté pokroky zůstává spousta práce.

Hlavní spory nyní Brusel a Londýn vedou o rovná pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním budoucí smlouvy a zejména práva rybolovu v britských vodách. Pokud pětiletá brexitová krize vyústí ve finále bez dohody, vyvolá to chaos v citlivých dodavatelských řetězcích napříč Británií, EU i mimo ně.

Anglikánští duchovní a opozice kritizují Johnsona

Premiér Boris Johnson čelí kvůli postupu v brexitových jednáních silné kritice britské opozice. Nyní se k ní připojilo i několik anglikánských arcibiskupů. Zákon o vnitřním trhu, který nedávno schválila Dolní sněmovna a který umožňuje nabourat jeden z pilířů brexitové dohody, označili duchovní v otevřeném dopise za „katastrofální precedens“. Použití tohoto zákona by totiž podle nich mohlo narušit mír v Severním Irsku.

Podpis pod otevřený dopis připojili nejvyšší církevní představitelé anglikánů v Anglii, Skotsku, Walesu i Severním Irsku včetně arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho. „Pokud nectíme pečlivě vyjednané závazky a můžeme 'legálně' porušovat zákony, na jakých základech pak naše demokracie stojí?“ ptají se duchovní v dopise.

Zákonem o vnitřním trhu se začátkem týdne začíná zabývat horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů. Vládnoucí konzervativci zde nemají většinu, a čeká se tak tuhý odpor. Poslanci dolní komory ale mohou jakékoli rozhodnutí lordů přehlasovat.