Libanon a Izrael budou pod záštitou OSN jednat o hranicích, Amerika to vítá

Libanon a Izrael budou pod záštitou OSN jednat o svých sporných pozemních a námořních hranicích. Podle agentury AFP to oznámil předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí. Agentura AP s odvoláním na Barrího upřesnila, že má jít o nepřímé rozhovory a shoda nyní padla na jejich podobě. Americká diplomacie oznámení uvítala.

Náměstí Mučedníků v Bejrútu
Zdroj: ČT24

Izrael podle AP plánované rozhovory potvrdil minulý týden. Izraelskou delegaci povede ministr energetiky Juval Steinic. Nynější prohlášení Barrího je tak podle agentury prvním potvrzením plánovaných jednání ze strany Libanonu.

Izrael a Libanon nemají diplomatické vztahy a technicky jsou stále ve válečném stavu. Oba státy si nárokují přibližně 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako součást svých výlučných ekonomických zón.

Barrí uvedl, že se rozhovory uskuteční na velitelství mírových sil OSN v pobřežní obci Nákúra v jižním Libanonu, blízko modré linie, což je nárazníkové pásmo vytyčené ze strany OSN mezi Izraelem a Libanonem. Datum jednání však Barrí neupřesnil.

OSN v roli prostředníka

Nepřímé rozhovory v praxi znamenají, že libanonští vojenští vyjednavači nebudou jednat přímo s členy izraelské delegace, nýbrž skrze prostředníky z OSN.

USA dělají podle Barrího zprostředkovatele mezi Libanonem a Izraelem od roku 2010. Průlom podle předsedy libanonského parlamentu nastal v červenci letošního roku, kdy oba státy přistoupily na mechanismus nepřímých jednání.

Americká mediace se podle Barrího ocitla v mrtvém bodě, ale v březnu loňského roku se uskutečnil posun poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo navštívil Bejrút a o hraničním sporu jednal s místními činiteli.

Pompeo ve čtvrtek uvedl, že jednání mezi Izraelem a Libanonem mají „potenciál přinést větší stabilitu, bezpečnost a prosperitu občanům Libanonu i Izraele“. Sdělil to v prohlášení poté, co oba státy oznámily, že se dohodly na rámci jednání o námořním sporu.

Naděje v ropnou spásu

Dohoda o mechanismu jednání přichází ve chvíli, kdy se Libanon ocitá v nejhorší ekonomické a finanční krizi za poslední desetiletí. Bejrút doufá, že objevy ropy a zemního plynu v jeho teritoriálních vodách by mu mohly pomoci splatit obrovský dluh. Libanon zahájil těžbu na moři počátkem tohoto roku a podle AP lze očekávat, že s těžbou plynu ve sporné oblasti začne v nadcházejících měsících.

Barrí při čtvrteční tiskové konferenci podle Reuters řekl, že požádal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby přiměl energetickou firmu Total neodkládat průzkum těžby zemního plynu ve vodách podél sporné námořní hranice.