Slovensko ve čtvrtek zavede kvůli koronaviru nouzový stav

Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na dobu 45 dnů. Rozhodla o tom vláda, oznámil premiér Igor Matovič. Nouzový stav dává státu možnost například omezit základní práva lidí.

Slovenská policie
Zdroj: ČTK Autor: Odehnalová Martina

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí před jednáním vlády řekl, že opatření zjednoduší nákup potřebných ochranných prostředků a umožní nasazovat zdravotníky v nemocnicích podle potřeby, tedy i bez jejich souhlasu.

Podle zákona může nouzový stav, který v zemi platil i letos na jaře, trvat nejdéle 90 dnů. K jeho opětovnému vyhlášení přistoupila vláda poté, co Slovensko zaznamenalo dosud nejvyšší denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem.

„Uvidíme, jak se projeví cestování na Dušičky a následně se rozhodneme, zda budeme pokračovat, nebo se budeme moci vrátit do normálu. Máme to společně ve vlastních rukou,“ uvedl Matovič.

Letos na jaře se nouzový stav s výjimkou Velikonoc vztahoval na Slovensku pouze na sektory zdravotnictví a sociálních služeb. Nouzový stav tehdy vláda využila také k tomu, aby o velikonočních svátcích omezila cestování lidí v zájmu zpomalení šíření covidu-19.

Slovensko zpřísňuje také karanténní omezení. Od čtvrtka se země vrátí k povinnému venkovnímu nošení roušek, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka s výjimkou členů jedné domácnosti. Překrytí nosu a úst bude nadále povinné pro starší žáky na školách stejně jako pro lidi v interiérech budov.