Žháři dostali za zapálení textilky v Karáčí trest smrti. V plamenech zemřelo přes 250 lidí

V Pákistánu byli odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v roce 2012 v textilní továrně v Karáčí zahynulo více než 250 lidí. Požár byl dlouho považován za nehodu.

Záchranné práce u vyhořelé textilky v Karáčí
Zdroj: Reuters Autor: Akhtar Soomro

Pákistánský protiteroristický soud uvedl, že dvojice mužů několikapatrovou budovu plnou dělníků zapálila poté, co majitelé továrny odmítli zaplatit vyděračům „výpalné“. Odsouzení byli spojeni s politickou stranou Národní hnutí muhadžírů (MQM), která byla tehdy součástí vládní koalice.

Požár v továrně v Karáčí, který byl nejtragičtější v dějinách Pákistánu, šokoval veřejnost, když přeživší vyprávěli děsivé příběhy o lidech uvězněných v objektu. V budově podle nich chyběla základní bezpečnostní opatření, například nouzové východy, nebyla zde řádná ventilace, funkční hasicí přístroje ani alarm. Schodiště byla zaplněna zbožím a na oknech byly mříže, které dělníci museli vylámat, aby se zachránili.

Hlavním odběratelem zboží z továrny Ali Enterprises byl německý prodejce levných oděvů KiK, který již dříve vyplatil rodinám obětí odškodné.