Ukrajinský prezident v OSN varoval před snahou dělit svět na sféry vlivu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Valném shromáždění OSN prohlásil, že okupace Krymu a vojenská agrese Ruska v Donbasu na východě Ukrajiny představují nejen problém pro celou Evropu, ale podobají se pokusu vrátit se k rozdělení světa na sféry vlivu, což vedlo k vypuknutí druhé světové války.

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Reuters Autor: Valentyn Ogirenko

„Před 75 lety se založení OSN stalo symbolem toho, že se lidstvo musí poučit z tragické lekce druhé světové války. Ale okupace Krymu a vojenská agrese Ruska v Donbasu dokazují, že tato lekce nebyla zvládnuta. Připomínám, že to není jen válka na Ukrajině. Je to válka v Evropě. A není to jednoduše jen pokus o narušení svrchovanosti nezávislého státu, ale vypadá to na pokus vrátit se k rozdělní sfér vlivu ve světě,“ prohlásil Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina ve videozáznamu svého projevu, který byl promítnut v rozpravě VS OSN.

„Lidstvo během uplynulých 75 let dostihlo nejvyšších vrcholů i nejhlubších hloubek, dobývalo vesmír, a dokonce dokáže vést zasedání OSN na dálku. Skutečně nejsme schopni zastavit agresi a válku? Skutečně musíme dostat nové krvavé lekce, abychom našli smysl naší existence na této planetě?“ ptal se ukrajinský prezident. Pandemie koronaviru podle něj představuje výstrahu lidstvu a je nezbytné vrátit se k cílům a zásadám Charty OSN a začít je plnit. „Nemáme žádnou náhradní planetu, žijeme zde a jenom jednou,“ dodal.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče opozičními demonstranty v Kyjevě a nastolení prozápadní vlády. O měsíc později v převážně ruskojazyčném Donbasu propuklo povstání proruských separatistů a ruských agentů.

To se přetavilo ve válku, v níž na jedné straně bojuje ukrajinská armáda podpořená dobrovolníky a na druhé ruští občané s místními separatisty v kritických chvílích podpoření přímo ruskou armádou. Její nasazení Kreml přes řadu přímých důkazů například v podobě desítek zadržených vojáků vždy popíral. Boje si dosud vyžádaly více než 13 tisíc mrtvých.