Navalnyj žádá Moskvu o své zabavené oblečení, jde podle něj o důležitý důkaz

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj žádá Moskvu o vydání oblečení, které měl na sobě, když minulý měsíc upadl do kómatu. Rusko obvinil z toho, že zadržuje důkaz důležitý pro vyšetření otravy, napsala v pondělí agentura Reuters. Rusko zatím nezahájilo formální trestní vyšetřování případu, tvrdí, že předtím musí přezkoumat více důkazů, a vyzvalo Německo, kde se Navalnyj léčí, aby předalo ruským úřadům k přezkoumání data z politikovy zdravotní dokumentace. Podle agentury TASS ruská policie vyslechla v předběžném vyšetřování případu na dvě stě osob.

Laureát Sacharovovy ceny Alexej Navalnyj
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

Opoziční předák zkolaboval 20. srpna v letadle, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve ošetřován v Omsku. Po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny byl přepraven na berlínskou kliniku Charité.

Tam testy v těle Navalného prokázaly stopy otravy. Později německá vláda po rozborech v armádní laboratoři oznámila, že politik byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. To později potvrdily také francouzské a švédské laboratoře.

„Než povolili můj převoz do Německa, svlékli ze mě veškeré oblečení a poslali mě tam úplně nahého,“ napsal Navalnyj na svůj web. „Vzhledem k tomu, že na mém těle byl nalezen novičok a otrava může být vyvolána vnějším kontaktem s látkou, je mé oblečení velmi důležitý důkaz,“ vysvětlil. „Žádám, aby mi bylo mé oblečení vráceno pečlivě zabalené v plastové tašce,“ uzavřel.

Stopy nebezpečných látek se na oblečení nenašly, tvrdí TASS

Agentura TASS v pondělí informovala, že na osobních věcech opozičního politika se podle ruských justičních orgánů žádné stopy jedovatých či jiných nebezpečných látek nenašly. Ministerstvo zdravotnictví Omské oblasti podle TASS uvedlo, že Navalného oblečení zabavily vyšetřovací orgány a o jeho dalším osudu nemá informace.

Zdravotní stav Navalného se dál zlepšuje. V novém příspěvku na Instagramu sdílel fotografii, na které sedí na balkonu se svojí ženou Julijou. O víkendu ke své kondici uvedl: „Řeknu vám, jak probíhá moje zotavení. Už je jasné, že jsem na cestě k uzdravení, i když ta cesta je ještě dlouhá. Za všechny mé současné problémy hovoří, že telefon v mých rukou je k ničemu, je jako kámen, a když si mám nalít vodu, je z toho atrakce, a přitom je to úplná maličkost.“

Šéf Navalného protikorupčního fondu Ivan Ždanov podle Reuters oznámil, že ruská policie v rámci předběžného vyšetřování předvolala také mluvčí opozičního politika Kiru Jarmyšovou a několik dalších členů jeho týmu.