Macron navštívil Libanon necelý měsíc poté, kdy do země přijel po ničivé explozi v Bejrútu. Při ní zemřelo téměř 190 lidí a část hlavního města byla zničena. Macron přijel 6. srpna, dva dny po výbuchu, a naléhal na zásadní politické změny. Nakonec odstoupila libanonská vláda a sestavením nové byl v pondělí pověřen dosavadní velvyslanec v Německu Mustafá Adíb.
Rázný tón požadující změny zvolil Macron i tentokrát. Francouzský prezident pohrozil Libanonu postihem v případě, že nebude schopen do tří měsíců dokončit zásadní změny. Konkrétně hovořil o možnosti stažení finanční pomoci i o sankcích proti vládnoucím politikům.
Francouzský státník řekl, že bude nadále vyvíjet tlak na politiky, aby je přiměl k reformám, jež utlumí dlouhodobou nespokojenost Libanonců. Proti korupci v nejvyšších kruzích protestovali od loňského podzimu a jejich nespokojenost umocnil výbuch, připisovaný rovněž chybě vlády, protože o nebezpečném materiálu, který explodoval, se dlouho vědělo.

Zpravodaj ČT Václav Černohorský o návštěvě francouzského prezidenta Macrona v Libanonu
Macron bude jednat se zástupci libanonských politických sil
Jako upomínku vzniku Libanonu spolu se Sýrií coby mandátního území Společnosti národů pod správou Francie v roce 1920 zasadil symbol Libanonu, jímž je cedr. Mandát trval do roku 1941, kdy Francie uznala nezávislost Libanonu.
Macron také znovu navštívil zničený přístav a vrtulníkem se přesunul na francouzskou kontejnerovou loď, která má na palubě dva a půl tisíce tun humanitární pomoci pro Libanon.
Jak napsala agentura AFP, nejobtížnější částí programu Emmanuela Macrona bude jednání se zástupci politických skupin. „Má pozice je stále stejná: mám požadavky, ale nehodlám se vměšovat,“ prohlásil.