Čína prodloužila mandát zákonodárcům z Hongkongu. Do roka by měli být zvoleni jejich nástupci

Čínský parlament rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským zákonodárcům mandát, který měl vypršet 30. září. Informovala o tom v úterý čínská státní média. Vláda města, které je pod čínskou správou, na konci července rozhodla o odložení plánovaných podzimních voleb, rozhodnutí zdůvodnila šířením koronaviru, sdělila agentura Reuters.

Hongkongští zákonodárci zůstanou díky rozhodnutí čínského parlamentu ve funkci minimálně rok do té doby, než budou na čtyři roky zvoleni jejich nástupci, uvedla agentura Nová Čína.

Hlasování plánované na 6. září se kvůli koronavirové pandemii uskuteční až 5. září 2021. Ve více než sedmimilionovém městě se od ledna koronavirem nakazilo 4100 lidí, v úterý přibylo 33 potvrzených případů. 

V Hongkongu od 30. června platí nový bezpečnostní zákon, který podle kritiků omezuje míru autonomie města a porušuje zásadu „jedna země, dva systémy“. K dodržování zásady se přitom Čína zavázala na 50 let, když správu nad městem přebírala od Velké Británie.

Dvanáct opozičních kandidátů bylo vyřazeno

Legislativa oficiálně potírá separatistické, podvratné a teroristické aktivity či spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Hongkongské úřady ještě před odložením voleb z hlasování vyřadily dvanáct opozičních kandidátů, krok odůvodnily mimo jiné protesty uchazečů o mandát proti nové legislativě či „prosazováním práva na sebeurčení Hongkongu“.

Mezi těmito kandidáty byli i čtyři zákonodárci, kteří už byli zvoleni v předchozím období. Čínská média podle agentury AFP neupřesnila, zda byl mandát prodloužen i jim.