Na místě havárie letadla v Indii našli černé skříňky

Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země technici nalezli černé skříňky, tedy záznamník letových údajů i hovoru v pilotní kabině. Agentuře Reuters to potvrdil nejmenovaný vysoký představitel indického Generálního ředitelství civilního letectví.

Rozlomené letadlo po havárii v Indii
Zdroj: ČTK/AP Autor: C.K.Thanseer

Nehoda letadla společnosti Air India, které havarovalo při přistání ve městě Kalikut ve státě Kérala, si podle nové bilance vyžádala 18 mrtvých a přes stovku zraněných, z toho 16 těžce. Mezi oběťmi jsou i oba piloti.

Na palubě Boeingu 737-800 bylo 190 osob: 184 pasažérů a šest členů posádky. Stroj při přistávání v hustém dešti a za špatné viditelnosti přejel ranvej, sjel více než deset metrů dolů po svahu a pak se jeho trup rozlomil na dvě části. Letadlo bylo v provozu dva roky.

„Všichni pasažéři měli zapnuté pásy a drželi jsme ruce na opěrkách před sebou, abychom se ochránili,“ popisuje jeden z přeživších neštěstí, pasažér Ašraf. Některé cestující museli záchranáři z trosek vystříhat. Sanitky je okamžitě začaly rozvážet do okolních nemocnic. Podle lékařů většina pasažérů utrpěla otřesy mozku a zranění hlavy. Musí proto zůstat v nemocnicích na pozorování.

„Povětrnostní podmínky byly ten den kvůli monzunu nepříznivé. Zdá se, že se pilot snažil dojet až na konec přistávací dráhy, ale kvůli kluzkému povrchu došlo k nehodě. Letadlo spadlo asi deset metrů z náspu do údolí. Na místo se okamžitě dostali záchranáři, hasiči a pomohli taky místní obyvatelé,“ popsal události ministr civilního letectví Hardeep Singh Puri.

Záchranáři mluví o štěstí, že se nevznítilo palivo, které začalo vytékat z proražených nádrží. Péči o přeživší ale komplikuje zjištění, že byl nejméně jeden z cestujících nakažený covidem-19. Úřady proto začaly kontaktovat každého, kdo byl na místě tragédie.

Právě indické občany, kteří kvůli cestovním omezením spojeným s pandemií uvízli v Dubaji, tento let dopravoval zpět do vlasti.