Dozvuky války. Chorvatsko propustilo Srba vězněného za zločiny proti civilistům a vězňům

Bývalý velitel srbských polovojenských jednotek v Chorvatsku Dragan Vasiljkovič opustil chorvatské vězení poté, co si v něm odsloužil trest za válečné zločiny. Úřady jej následně vyhostily do Srbska. Informovalo o tom chorvatské ministerstvo spravedlnosti.

Dragan Vasiljkovič na snímku z roku 1993
Zdroj: Reuters Autor: Ranko Cukovic

Vasiljkovič, známý pod válečnou přezdívkou Kapitán Dragan, si odpykal celý trest ve výši 13,5 roku za zločiny proti chorvatskému civilnímu obyvatelstvu a vězňům. Zločinů se dopustil v roce 1991 ve městech Glina a Knin. Druhé jmenované bylo metropolí samozvané Republiky srbská Krajina (RSK). Svou vinu Vasiljkovič od počátku popírá a tvrdí, že svědci podali křivé výpovědi.

Propuštěného vězně Chorvaté převezli na hraniční přechod se Srbskem. Vypověděli ho z Evropské unie na 20 let.

Do Chorvatska Vasiljkoviče vydala v roce 2015 Austrálie, kde si odsloužil první část trestu. Předtím, než tam byl zatčen, pracoval jako instruktor golfu pod jménem Daniel Snedden.

Do země se odstěhoval se svými rodiči, když mu bylo 14 let. Ještě před vypuknutím válek doprovázejících rozpad Jugoslávie se do svého rodiště vrátil. V roce 1991 byl vyslán z Bělehradu do Chorvatska, aby dělal instruktora tamních srbských polovojenských jednotek.

Republiku srbská Krajina, která zabírala téměř třetinu chorvatského území, vyhlásili chorvatští Srbové v prosinci 1991 poté, co se Chorvatsko téhož roku jednostranně odtrhlo od Jugoslávie. Začátkem srpna 1995 chorvatská armáda provedla bleskovou ofenzivu Bouře, která existenci RSK ukončila.