Čaputová pověří Matoviče sestavením vlády. Musí mít ale většinu v parlamentu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pověří sestavením nové vlády šéfa hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviče, pokud vznikající koalice bude mít potřebnou většinu ve sněmovně. Vyplývá to z vyjádření Čaputové po pondělní schůzce s Matovičem.

Video Studio ČT24: Projev Zuzany Čaputové k výsledkům voleb
video

Projev Zuzany Čaputové k výsledkům voleb

Zdroj: ČT24

„Pokud bude deklarovaná společná vůle sestavit vládu a vytvořit koalici, znamená to, že takové seskupení politických stran bude mít dostatečnou podporu v parlamentu. Pokud se potvrdí, že do vlády se hlásí tři nebo čtyři politické subjekty, následně pověřím Igora Matoviče sestavením vlády Slovenské republiky,“ oznámila Čaputová.

Hlava slovenského státu vyjádřila přesvědčení, že pověření Matoviče by mohlo být otázkou dnů, nikoli týdnů. V úterý se Čaputová setká s předsedy dalších tří politických uskupení, které by mohly vstoupit do koalice s OĽaNO.

Samotné pověření sestavením vlády je na Slovensku ústavní tradicí, která nemá oporu v ústavě. Hlava státu má ale po volbách důležitou politickou roli při střídání vlád, protože jmenuje nového premiéra a na jeho návrh také členy kabinetu.

Matovič vyjádření Čaputové ohledně postupu při formování vlády na společné tiskové konferenci uvítal. „Postup, který zvolila paní prezidentka, je nejlepší možný,“ řekl. Dodal, že má zájem na rychlém sestavení vlády, ale nechce nic uspěchat. „Každý den pobytu současné vládní garnitury na úřadu vlády je škodou pro Slovensko,“ dodal Matovič.

Šéf OĽaNO už jednal s Kollárem a Sulíkem

Možný příští slovenský premiér již zahájil neformální rozhovory s případnými koaličními partnery. V neděli se setkal s šéfem strany Sloboda a Solidarita (SaS) a v pondělí s předsedou hnutí Sme rodina Borisem Kollárem. Na úterý má naplánovanou schůzku s exprezidentem a šéfem strany Za ľudí Andrejem Kiskou.

Zmíněné tři strany se před volbami stejně jako OĽaNO vymezovaly vůči nejsilnější vládní straně Smer – sociálna demokracia, jejíž dlouholetá dominance ve slovenské politice skončila po porážce v sobotních volbách.

Koalice OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí by měla ve stopadesátičlenné sněmovně 95 hlasů. Mohla by tak prosadit i ústavní změny. Matovič již ohlásil, že většinu by nová vláda mohla využít ke schválení prověrek soudců, jejichž plošné zavedení dříve zrušil slovenský ústavní soud. Prostou většinu ve sněmovně by OĽaNO dokázalo shromáždit v koalici i jen se dvěma ze zmíněných tří stran.

Nová vláda začne úřadovat po demisi

Nový kabinet nastoupí do úřadu po demisi stávajícího premiéra Petera Pellegriniho. Slovenská ústava stanoví, že dosluhující vláda podá demisi po ustanovující schůzi sněmovny, která se uskuteční nejpozději na konci března.

Šestačtyřicetiletý Matovič vstoupil do vysoké politiky v roce 2010, kdy se dostal do sněmovny z posledního místa kandidátní listiny SaS. Později založil OĽaNO a známým se stal i svými svéráznými akcemi proti politice a představitelům Smeru-SD. OĽaNO není hnutím s pevnými stranickými strukturami a širší členskou základnou, ale spíše uskupením různých osobností.