Kvůli bouři Dennis v Británii zrušili stovky letů, hrozí záplavy

Stovky letů zrušili v sobotu v Británii kvůli bouři Dennis, která se žene na Britské ostrovy. Z rozbouřeného moře po dlouhé pátrací operaci u pobřeží jihovýchodní Anglie odpoledne záchranáři vytáhli tělo utonulého muže, který patrně spadl z tankeru, informoval zpravodajský web BBC. Meteorologové varovali před silným větrem a vydatným deštěm, který zřejmě způsobí na některých místech záplavy. Na pomoc s nepříznivým počasím byly na sever Anglie vyslány desítky vojáků.

Bouře Dennis na Britských ostrovech
Zdroj: ČTK Autor: AP/Ben Birchall

Před týdnem postihla Britské ostrovy bouře Ciara, podle některých odhadů by ale bouře Dennis mohla způsobit další škody v oblastech, které se ještě vzpamatovávají z předchozí bouře.

Zrušení leteckých spojů se kromě těch londýnských dotklo také několika dalších britských letišť a narušilo plány nejméně čtyř desítek tisíc cestujících. Největší problémy hlásí aerolinky EasyJet a British Airways. Podle stránek Letiště Václava Havla byla dnes zrušena také dvojice letů aerolinek British Airways na lince mezi Prahou a londýnským letištěm Heathrow.

Výstrahy kvůli očekávaným záplavám nyní platí na 31 místech v Anglii, 26 ve Skotsku a na šesti ve Walesu. Očekává se, že bouře zesílí v noci na neděli a podle meteorologů ji může provázet vítr o rychlosti až 158 kilometrů za hodinu a 30metrové vlny, uvádí agentura AP. Úřady proto vyzvaly obyvatele Spojeného království, aby dbali zvýšené opatrnosti.

Na pomoc lidem v hrabství West Yorkshire, které tvrdě postihla i bouře Ciara, už úřady vyslaly armádu.

V rozbouřeném moři nedaleko Kentu u pobřeží jihovýchodní Anglie po sedmihodinové pátrací akci záchranáři našli tělo muže, který patrně utonul poté, co spadl z tankeru převážejícího zkapalněný ropný plyn. Při jiném incidentu bylo z moře vytaženo tělo jiného muže, podle úřadů nebyly však okolnosti jeho smrti podezřelé.

Výstraha platí i v Irsku

Varování pro hrabství Waterford a Wexford na jihovýchodě země vydali v sobotu také meteorologové v Irsku. Hrozit podle nich budou místní záplavy i ničivé poryvy větru. Jeho rychlost bude podle služby Met Éireann dosahovat až 120 kilometrů za hodinu.

Před týdnem Evropu postihla bouře Ciara, které se ve střední Evropě včetně Česka říkalo Sabine. Vyžádala si více než desítku obětí, jen v Británii zahynuli podle místních médií tři lidé. Odborníci varovali, že následky bouře Dennis by mohly být ještě horší. Podle některých odhadů by totiž mohlo za víkend v některých regionech napršet tolik jako jindy za celý měsíc.