
Horizont ČT24: Diplomacie na dvorku protivníka
Latinskoamerické turné ruského ministra nemohlo začít symboličtějším gestem než holdem světci kubánských komunistů a bojovníků proti imperialismu José Martímu. Z Kuby Lavrov zamířil do Mexika, kde vládne levicový populista Andrés Manuel López Obrador. I tam byla zpráva stejná: tváří v tvář dominantní Americe nabízí Moskva přátelskou náruč.
Lavrov se musel zmínit i o největší regionální krizi ve Venezuele. „Washington říká, že neexistuje žádná alternativa kromě změny vlády a prezidenta. Otevřeně hrozí všemi možnostmi,“ varoval.
Pro přežití režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura jsou životně důležité ruské ropné zakázky i armádní poradci. Moskva je od roku 2005 jedním z hlavních dodavatelů zbraní. I přes zmanipulované volby v roce 2018 Rusko podporuje Madura, kterého opakovaně hájilo v Radě bezpečnosti OSN.
Zemí už skoro dekádu zmítá hluboká politická i hospodářská krize. V posledním roce dokonce část světa uznala za legitimního prezidenta lídra opozice Juana Guaidóa. A ten se objevil na Trumpově projevu o stavu Unie. „Dnes večer tu je s námi velice odvážný muž, který představuje naděje a sny všech Venezuelanů. Pravý a legitimní prezident Venezuely Juan Guaidó,“ přivítal ho prezident a vyvolal velký potlesk.
V ruském „blízkém zahraničí“
Na letité ruské námluvy v Latinské Americe odpověděl Washington nečekaně blízko Moskvy: v Kazachstánu a v Bělorusku. Jako vůbec první zástupce americké vlády za poslední čtvrt století přiletěl do Minsku Mike Pompeo a nabídl ropu za výhodnou cenu. Reagoval tak na krach rusko-běloruských jednání o ceně dodávek této suroviny.
„Rozumíme tomu, že s vaším sousedem Ruskem vás pojí dlouhá historie. Nejde o to, vybrat si mezi námi dvěma. Chceme tu být také,“ vybízel Pompeo dlouholetého diktátora Alexandra Lukašenka. Moskva si běloruského prezidenta pro jistotu pozvala už na pátek.
Za studené války oba státy v pozici supervelmocí soupeřily především v lokálních válečných konfliktech a podporou povstaleckých hnutí. V 21. století jsou v arzenálu mimo jiné vojenské dodávky a peníze. Těch mají daleko víc USA s třináctkrát vyšším nominálním HDP než Rusko.