Prokurátor obžaloval izraelského premiéra Netanjahua, který předtím stáhl žádost o imunitu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stáhl svou žádost o přiznání parlamentní imunity před trestním stíháním. Informoval o tom na Facebooku a dodal, že se rozhodl „nepokračovat v té špinavé hře“. Vzápětí generální prokurátor Avichaj Mandelblit podal u jeruzalémského soudu 78stránkovou obžalobu. Netanjahu dlouhodobě jakoukoli vinu popírá.

Benjamin Netanjahu
Zdroj: Reuters Autor: Ronen Zvulun

Izraelský parlament měl v úterý začít jednat o ustavení výboru, který by rozhodl, zda premiér imunitu získá. Netanjahu na začátku roku o ochranu sám požádal, protože čelil obvinění ve třech korupčních případech. Kromě úplatkářství je obviněn z podvodu a zneužití důvěry, vinu však odmítá. 

Předseda izraelské vlády je právě ve Washingtonu, kde má být ohlášen dlouho avizovaný americký blízkovýchodní mírový plán. S prezidentem Donaldem Trumpem se Netanjahu soukromě sešel v pondělí, na úterý mají naplánované další setkání.

„V této pro Izraelce osudové hodině, kdy jsem ve Spojených státech na historické misi, jež určí stálé hranice Izraele a zajistí nám na příští desetiletí bezpečí, chce Kneset (parlament) zahájit další číslo cirkusu s odebráním imunity,“ napsal premiér na Facebooku.

Poslanci za Netanjahuovu stranu Likud předem ohlásili, že budou jednání v parlamentu bojkotovat. Většinu potřebnou k získání imunity totiž Netanjahu v parlamentu nyní nemá.

Soud by teď měl stanovit datum prvního stání. Podle médií by však mohlo trvat měsíce, než soud s Netanjahuem začne. Pakliže by byl premiér shledán vinným, nemusel by navíc automaticky odstoupit, dokud nevyčerpá všechny možnosti odvolání, což může trvat i několik let.

Gantz: Izraelci „musí jít dál“

Podání obžaloby na Netanjahua již komentoval jeho politický rival a lídr uskupení Modro-bílí Benny Gantz, který je rovněž ve Washingtonu. Gantz poznamenal, že „Netanjahu jde k soudu“ a Izraelci „musí jít dál“.

„Nikdo nemůže vést stát a zároveň čelit třem vážným trestním obviněním z úplatkářství, podvodu a porušení důvěry,“ řek šéf opozice. „Izraelští občané mají jasnou volbu: buď budou mít premiéra, který pracuje pro ně, nebo premiéra, který se zajímá jen o sebe,“ dodal.

V Izraeli se budou 2. března konat parlamentní volby. Budou už třetí za posledních 12 měsíců, protože po dvou minulých se nepodařilo sestavit koaliční vládu s dostatečnou podporu poslanců. Stejně jako u předchozích voleb se předpokládá, že rivalem Netanjahuova Likudu budou právě Gantzovi Modro-bílí.