Záhadná plicní choroba postihla v Číně už přes dvě stě lidí. První nakaženou hlásí i Jižní Korea

Počet potvrzených případů zápalu plic způsobeného novým druhem koronaviru v Číně stoupl na 217. Podle agentury Reuters o tom informovala čínská média. Proti dosavadním údajům jde o více než trojnásobný nárůst nemocných. Nákaze podlehl již třetí člověk. První případ hlásí také Jižní Korea.

Video Zprávy ve 12
video

V Číně přibylo přes sto případů onemocnění neznámým koronavirem

Zdravotnické úřady ve Wu-chanu ve východní Číně uvedly, že ve městě se v sobotu a neděli objevilo 136 nových případů koronaviru. Pětatřicet pacientů onemocnělo těžce, stav devíti lidí je kritický.

Čínská metropole Peking hlásí pět nových případů a jihočínská provincie Kuang-tung 14. Jde o první výskyty infekce v Číně mimo Wu-chan, kde byly zaznamenány první případy, upozornila agentura Reuters. Některé pekingské případy byly zaznamenány v obvodu Ta-sing, kde se nachází mezinárodní letiště.

Kromě toho bylo z další východočínské provincie Če-ťiang hlášeno pět pacientů, kteří jsou v karanténě kvůli respiračnímu onemocnění. Tito lidé přicestovali z Wu-chanu a příznaky onemocnění dýchacích cest jsou u nich patrné od pátku. Jejich stav je stabilní, uvedly místní úřady.

První potvrzený případ nákazy koronavirem v Jižní Koreji oznámilo také tamní středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC). Pacientkou je 35letá Číňanka, která v neděli přiletěla z Wu-chanu na mezinárodní letiště Inčchon. Kvůli příznakům, jako je vysoká horečka, byla žena izolována.

„Potvrzený pacient byl identifikován ve fázi karantény a nebyl vystaven společnosti. Ti, kteří s ním přišli do kontaktu, včetně cestujících a posádky letadla, jsou vyšetřováni lékaři,“ sdělila ředitelka KCDC Jung Eun-kyeongová.

Už dříve nahlásily nemocné také Thajsko a Japonsko. Zdravotníci se obávají, že by se virus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního nového roku tento týden, kdy se vydají na cesty stovky milionů čínských občanů. Čínský nový rok letos připadá na 25. leden.

Některá letiště od pátku kontrolují všechny cestující, kteří z tohoto města přiletí. Týká se to například některých ve Spojených státech. Podobná opatření zavedlo i více než deset asijských zemí, včetně Indonésie nebo Filipín, kde úřady kontrolují i přístavy.

„Myslím, že odvádějí dobrou práci. Je to nutné, protože jde o velkou věc – jde o naše zdraví, zdraví celé společnosti. Takže i když je ten proces opravdu zdlouhavý a jsem teď hodně unavená, je to v pořádku a jsem ráda, že to dělají,“ uvedla cestující z Wu-chanu do San Francisca Qi Zhouová.

Odkud se virus rozšířil, stále není jasné

Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu na Twitteru upozornila, že některé z případů nevypadají, že by byly nějakým způsobem spojeny s tržištěm ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody. Právě trh Chua-nan byl přitom považován za místo, odkud se virus začal šířit.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako jsou dýchací onemocnění SARS či MERS. Experti se domnívají, že nový virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo a není zcela jasné, zda se přenáší z člověka na člověka.

Ředitel wuchanského centra pro kontrolu a prevenci nemocí Li Kang televizi CCTV řekl, že nakažlivost nového koronaviru není vysoká, což ale nevylučuje možnost omezeného přenosu z člověka na člověka. „Při zavádění našich různých preventivních a kontrolních opatření můžeme epidemii předejít a mít ji pod kontrolou,“ ujistil Li.

Podle vědců z britského Centra pro analýzu globálních infekčních nemocí při Královské univerzitě v Londýně je rozšíření infekce patrně mnohem rozsáhlejší, než je dosud známo. Na základě propočtů pravděpodobnosti experti odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.