Z Libye se může stát úrodná půda terorismu, varuje Erdogan. Evropu žádá o podporu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval evropské země, aby podpořily úsilí Ankary v Libyi, a pomohly tak ukončit konflikt v této severoafrické zemi. Uvedl to ve svém komentáři, který zveřejnil server Politico. Turecko podporuje mezinárodně uznávanou libyjskou vládu Faíze Sarrádže a jejím silám tento týden začali asistovat i turečtí vojenští odborníci.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Reuters Autor: Umit Bektas

„Navzdory snahám o zprostředkování politického řešení situace toho svět neučinil dost pro podporu těch hráčů v Libyi, kteří jsou nakloněni diplomacii a dialogu,“ napsal Erdogan. Jestliže Evropská unie vládu národní jednoty v Libyi nepodpoří, půjde podle něj „o zradu jejích vlastních základních hodnot, jako jsou demokracie a lidská práva“.

„Ponechat Libyi v rukou válečníka by bylo chybou historických rozměrů,“ dodal turecký prezident s odkazem na polního maršála Chalífu Haftara, který se již od loňska snaží dobýt metropoli Tripolis. Navíc v případě pádu legitimní libyjské vlády může podle Erdogana i Evropa čelit novým problémům a hrozbám.

„Teroristické organizace, jako jsou ISIS a Al-Káida, které utrpěly vojenskou porážku v Sýrii a Iráku, tam najdou úrodnou půdu, aby se mohly opět postavit na nohy,“ dodal turecký prezident. ISIS je zkratkou pro radikály z hnutí Islámský stát. „Jestliže se konflikt dále rozšíří, násilí a nestabilita ještě více podnítí migraci do Evropy,“ doplnil.

Berlínská jednání

Zatímco Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty podle nedávné zprávy expertů OSN podporují generála Chalífu Haftara, který vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA). Podle neoficiálních zdrojů podporuje Haftara i Rusko.

Situací v Libyi se má zabývat nedělní mezinárodní konference v Berlíně, které se rovněž zúčastní obě znesvářené strany. Na jednání by měl být Sarrádž, Haftar a zástupci Turecka, Ruska, Egypta a dalších západních i arabských zemí.

Boje v Libyi trvají od roku 2011 a Haftar zahájil postup na Tripolis loni v dubnu. O život od té doby podle OSN přišlo přes 280 civilistů a 2000 účastníků bojů, domovy opustilo 146 000 Libyjců. Od minulé neděle má platit klid zbraní, ale dohoda o trvalém příměří podepsána nebyla.