Írán v době před sestřelením ukrajinského letadla vystrašily stíhačky F-35, uvedl Lavrov

Íránskou protivzdušnou obranu v době před nechtěným sestřelem civilního letadla ukrajinských aerolinií vystrašily zprávy o přítomnosti amerických stíhaček F-35 na hranicích íránského vzdušného prostoru. Podle agentury Reuters to v pátek prohlásil v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. 

Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters Autor: Sergei Karpukhin

Havárii letu PS752 nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Teherán později uvedl, že stroj omylem sestřelily íránské revoluční gardy.

Pád letadla přišel ve stejnou noc, kdy Írán raketovým útokem odpovídal na předchozí americký úder, který zabil klíčového íránského generála Kásima Solejmáního.

„Ve vzdušném prostoru na hranici s Íránem bylo (tou dobou) nejméně šest stíhaček F-35. Tato informace se musí ještě potvrdit, ale chci zdůraznit napětí, které vždy provází takové situace,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci věnované bilanci činnosti ruské diplomacie v uplynulém roce.

Lavrov označil incident za lidskou chybu a uvedl, že nikoho nehodlá omlouvat za to, co se stalo. Podle něj je ale důležité chápat kontext a také to, že se neštěstí přihodilo v době, kdy Írán očekával americkou odvetu na svůj raketový útok na základnu s americkými vojáky v Iráku.

„Máme informace, že Íránci po svém útoku očekávali další útok od Spojených států. Nevěděli ale, jakou formu by mohl mít,“ dodal.

Kanada poskytne peníze pozůstalým po obětech z řad svých občanů

Při neštěstí kromě občanů Íránu zahynuli také občané Kanady, Ukrajiny, Velké Británie, Švédska a Afghánistánu. Ministři zahraničí těchto zemí ve čtvrtek uvedli, že požadují důkladné a transparentní vyšetřování a také odškodné pro rodiny obětí. 

Kanadský premiér Justin Trudeau v pátek oznámil, že vláda poskytne rodinám obětí, které měly kanadské občanství, 25 tisíc dolarů za každého zesnulého. Peníze by jim měly pomoct uhradit náklady související s neštěstím. 

Kanadská vláda také podle Trudeaua proplatí pozůstalým například víza a urychlí pro tyto lidi vydávání cestovních dokumentů.