Desítky lidí v Los Angeles zasáhlo palivo vypuštěné z nouzově přistávajícího letadla

Civilní letadlo vypustilo před nouzovým přistáním na mezinárodním letišti v kalifornském Los Angeles palivo, které zasáhlo dětské hřiště v centru města. Nejméně sedmnáct dětí a devět dospělých bylo ošetřeno s podrážděním kůže a dýchacími potížemi. Vedení aerolinek Delta, kterým letadlo patří, postup svého kapitána hají jako součást bezpečnostních pravidel. Okolnosti incidentu už vyšetřuje americká letecká správa.

Video Události
video

Události: Pilot vypustil kerosin do ulic Los Angeles

Sprchou leteckého benzinu bylo zasaženo hřiště základní školy v losangeleské čtvrti Cudahy. Podle hasičů nicméně nebyla újma na zdraví dětí vážná a událost se obešla bez nutnosti jejich převozu do nemocnice.

„Myslel jsem, že se z něj (letadla) kouří. Ale když na mě kapky dopadly, cítil jsem benzin,“ popisuje incident žák místní základní školy Miguel Cervantes.

Jedna z dívek, na kterou dopadlo palivo vypuštěné z letadla
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Damian Dovarganes

Letadlo mířilo do Šanghaje, hned po startu ale pilot nahlásil stav nouze kvůli problémům s motorem. Se strojem opsal ovál, po kterém se vrátil zpátky do Los Angeles. Palivo vypustil z výšky kolem sedmi set metrů a následně bezpečně přistál.

Společnost Delta počínání kapitána obhajuje s tím, že se držel bezpečnostních pravidel. Letadla na dlouhých trasách totiž vzlétají právě kvůli plným nádržím s větší hmotností, než je povolená pro přistání.

Podle leteckých předpisů ale může být palivo z letadel vypuštěno v případě nouze jen nad neobydleným územím a raději ve velké výšce, aby se před dopadem na zem rozptýlilo a nepršelo ve velkých kapkách. Díky kvalitnějším podvozkům ale dnes letadla vypouštějí palivo jen výjimečně.