Slovenská prokuratura zrušila obvinění expremiéra Fica

Slovenská prokuratura zrušila stíhání expremiéra Roberta Fica. Bývalý předseda vlády byl obviněn v souvislosti s tím, že se zastal nyní již bývalého poslance krajně pravicové strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milana Mazureka odsouzeného za protiromské výroky. S odvoláním na vyjádření prokuratury o tom informovala slovenská média. Speciální prokurátor zrušil obvinění Fica už loni 31. prosince.

Robert Fico
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Vyšetřovatel má ve věci jednat a rozhodnout znovu, uvedla mluvčí Úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová. „Vzhledem k fázi řízení nebudeme v současnosti uvádět podrobnosti, abychom nezmařili nebo nezkomplikovali vyšetřování,“ uvedla podle TASR. 

Policie Fica obvinila ze schvalování trestného činu, jakož i z hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti. Stíhání čelil za videonahrávku, ve které kromě jiného uvedl, že Mazurek řekl jen to, „co si myslí celý národ“. Expremiér dříve tvrdil, že byl obviněn za vyjádření názoru.

Mazureka slovenský nejvyšší soud loni na podzim pravomocně odsoudil k peněžitému trestu za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a hovořil o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Kvůli odsuzujícímu verdiktu přišel o poslanecký mandát; ĽSNS ho před únorovými parlamentními volbami zařadila na poslední místo své kandidátní listiny.

Obvinění čelí i exprezident Kiska

Fico nebyl prvním někdejším vrcholným politikem země, který v probíhající předvolební kampani čelil stíhání. Loni na začátku prosince vyšetřovatel obvinil exprezidenta Andreje Kisku v souvislosti s daňovým deliktem jeho rodinné firmy KTAG, jejímž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu v roce 2014.

Nyní je Kiska předsedou nové strany Za lidi, která patří mezi nejpopulárnější strany v zemi. Stíhání není na Slovensku překážkou pro kandidaturu ve volbách. Kiska dříve označil obvinění za politickou kampaň a jeho právní zástupci zpochybnili důvody exprezidentova stíhání.