Konec politického patu ve Španělsku se odkládá. První kolo hlasování o důvěře nová vláda prohrála

Nové vládě úřadujícího španělského premiéra Pedra Sáncheze se při nedělním hlasování v parlamentu nepodařilo podle očekávání získat důvěru. V úterý se ale bude konat druhé kolo, ve kterém by již Sánchez mohl uspět, napsala agentura Reuters.

Pedro Sánchez v parlamentu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Manu Fernandez

Pro vyslovení důvěry předseda španělských socialistů (PSOE) Sánchez nyní potřeboval absolutní většinu, tedy nejméně 176 poslaneckých hlasů, získal jich však jen 166.

V dalším kole mu pro schválení bude stačit jen prostá většina, tedy více hlasů vyjadřujících souhlas než nesouhlas. To by se mu mohlo podařit díky podpoře zákonodárců největší katalánské separatistické strany.

Naděje na konec dlouhého politického patu 

Pokud Sánchez důvěru získá, bude to pro Španělsko znamenat konec dlouhého politického patu. Po roce a po dvou parlamentních volbách by země opět mohla mít řádnou vládu. Kabinet navíc zřejmě bude první koaliční vládou v novodobých dějinách země.

Důležité bude, jak se zachová Republikánská levice Katalánska (ERC), která je největší politickou stranou v tomto separatistickém regionu a v parlamentu v Madridu disponuje 13 poslaneckými křesly.

Strana se rozhodla, že se zdrží hlasování, což by mělo Sánchezovi při úterní volbě zajistit převahu 167 proti 164 hlasům. Vůči Sánchezově dohodě s Katalánci se ozývá kritika jak od konzervativní opozice, tak z řad veřejnosti.

Premiérova PSOE byla sice se ziskem 28 procent hlasů jasným vítězem listopadových parlamentních voleb, k absolutní většině poslaneckých křesel však měla daleko. Po konzultaci se všemi předsedy parlamentních stran pověřil král Felipe VI. sestavením vlády Sáncheze.