Velká novoroční demonstrace v Hongkongu. Protestovaly až statisíce lidí, stovky policie zatkla

Kritici vlády v Hongkongu zahájili nový rok další demonstrací za demokratické reformy. Podle organizátorů se akce zúčastnil milion lidí, místní úřady ale toto číslo nepotvrdily. Různá média uvádějí desítky až stovky tisíc protestujících. Od pokojného pochodu se oddělily skupiny radikálů, kteří se později střetli s policisty. Ti použili vodní děla a slzný plyn. Podle policie bylo na čtyři sta osob zadrženo.

Demonstranti zadržení při novoročním protestu v Hongkongu
Zdroj: Reuters Autor: Navesh Chitrakar

Pochod, který byl další z více než půl roku trvajících manifestací za demokratické reformy, byl podle tiskových agentur většinou pokojný. Podle webu britského listu The Guardian začala akce v „karnevalové atmosféře,“ mnozí demonstranti přišli v kostýmech a mezi účastníky byli i rodiny s dětmi a starší lidé. 

Na akci ale přišly i skupiny radikálů, kteří rozbíjeli semafory či bankomaty a házeli na policisty dlažební kostky. I v předchozích měsících radikální demonstranti útočili na banky či obchody spojované s kontinentální Čínou.

K prvnímu většímu zásahu slzným plynem policie sáhla asi v polovině předpokládané trasy pochodu, když lidé začali ničit pobočku banky HSBC. Šlo o reakci na skutečnost, že banka zmrazila účty, z nichž organizátoři protestů hradili pomoc demonstrujícím.

Policie pak nařídila Občanské frontě za lidská práva, která pochod organizovala, aby akci zrušila a hodinu nato začala vyklízet ulice. Fronta však vydala prohlášení, v němž se hovoří o „krutém rozhodnutí“ nechat zrušit „první letošní povolené shromáždění kvůli absurdní zámince“. „Hongkongská vláda dává najevo neochotu naslouchat tomu, co říká dav, a upírá občanům právo na shromažďování,“ stojí v prohlášení.

The Guardian: Jeden z nejvyšších počtů zadržených od začátku protestů

Policisté na řadu míst dopravili vodní děla a obrněné vozy, aby donutili lidi odejít z ulic. Nepodařilo se jim to ale podle agentury Kjódó ani s pomocí slzného plynu. I o silvestrovské noci se střetli v Hongkongu radikálové s policisty, kteří použili slzný plyn i pepřový sprej.

Policie uvedla, že kvůli nezákonnému shromažďování a držení útočných zbraní zadržela na čtyři stovky osob. Web listu The Guardian poznamenal, že jde o jeden z nejvyšších počtů zadržených v jednom dni od začátku demonstrací.

Víc než půl roku protestů

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se jejich požadavky rozšířily na pět bodů, z nichž jeden – stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do Číny – byl už splněn.

Demonstranti mimo jiné požadují amnestii pro zadržené protestující, nezávislé vyšetření brutálních policejních zásahů proti demonstrantům a demokratické volby. Chtějí také, aby úřady neoznačovaly manifestace jako „nepokoje“.

Účastníci manifestací se rovněž snaží přimět vedení Hongkongu, aby řešilo sociální problémy, jako je například nedostatek pracovních příležitostí. To zajímá především mladé lidi a studenty.

Demonstrace, které se odrážejí i na poklesu cestovního ruchu či maloobochodních tržeb, schvaluje podle průzkumu zadaného agenturou Reuters 59 procent občanů této bývalé britské kolonie. Tu předal Londýn pod správu Pekingu v roce 1997 s podmínkou, že čínská vláda bude Hongkong 50 let spravovat podle principu „jedna země, dva systémy“. Podle demonstrantů se ale Peking snaží dění v oblasti stále více kontrolovat.