Filipíny zasáhl tajfun Phanfone, tisícům lidí zkazil Vánoce

Centrální část Filipín zasáhl v noci na středu tajfun Phanfone, který v této převážně katolické zemi mnohým obyvatelům zkazil vánoční svátky. Úřady preventivně evakuovaly více než 10 tisíc lidí, kteří strávili noc ve školách a dalších veřejných budovách, kde byly zřízeny provizorní přístřešky. Žádné oběti na životech nejsou hlášeny, bouře ale zničila asi stovku domů a v některých oblastech přerušila dodávky elektřiny.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Nino Luces

Phanfone udeřil v úterý pozdě večer na pevninu v oblasti ostrova Samar, který leží na východě Filipín. Tajfun doprovázel vítr dosahující v nárazech až 195 kilometrů v hodině. V noci na středu pak bouře postupovala přes souostroví směrem na západ a ve čtvrtek by podle meteorologů měla Filipíny opustit. 

Kvůli tajfunu muselo být ve středu zrušeno přes 60 vnitrostátních letů a více než 150 lodí nemohlo vyplout, takže v přístavech uvázlo na 20 tisíc cestujících, informovala agentura Reuters. Vichr porážel stromy a stožáry elektrického vedení, mnoho měst se tak po přerušení dodávek proudu ocitlo ve tmě. 

Filipíny každoročně zasáhne asi 20 tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí. Tajfun Phanfone – jehož název znamená v laoštině „zvíře“ – se pohybuje po stejné trase jako v roce 2013 supertajfun Haiyan, je ale podstatně slabší. Bouře Haiyan, nejničivější v historii Filipín, si před šesti lety vyžádala přes 7300 mrtvých či pohřešovaných.