Nástupiště zejí prázdnotou. Vánoce stávkující Francouze nezastavily, někteří se hodili marod

Ve Francii pokračuje dvacátým dnem stávka proti důchodové reformě. Na Štědrý den nevyjede šedesát procent rychlovlaků a regionálních vlaků a osmdesát procent pařížských příměstských spojů. V Paříži jezdí bez omezení pouhých šest z celkem šestnácti linek metra. Problémy panují v metropoli také v autobusové dopravě.

Vláda premiéra Édouarda Philippa i odbory jsou neústupné. Další kolo rozhovorů odborářů s příslušnými ministry se uskuteční až 7. ledna. Šéf odborového svazu CGT Philippe Martinez ale již na 9. ledna ohlásil další velkou stávku.

„Návrhy, které jsou na stole, jsou dobré,“ zdůraznil vysoký komisař pro důchody Laurent Pietraszewski. Podle něj vláda chce provést „velkou společenskou změnu“, kterou slibovala Francouzům před volbami.

Státní železniční společnost proto očekává dopravní problémy během celého týdne. „Není důvod, abychom s tím teď přestali,“ řekl zástupce železničářů v odborovém svazu CGT Laurent Brun.

Podezřelý počet nemocných

Protestní akce výrazně ovlivnily mimo jiné městskou hromadnou dopravu v Paříži. Kromě lidí, kteří přímo stávkují, zaznamenal městský dopravní podnik RATP podle listu Le Parisien také neobvykle vysoký počet zaměstnanců, kteří jsou v posledních týdnech na nemocenské.

Během prvního týdne stávek bylo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letos zaměstnanců RATP na nemocenské třikrát více, ve druhém týdnu dokonce čtyřikrát. Podle Le Parisien tímto způsobem pracovníci dopravního podniku stávku podpořili, aniž by tak přišli o svůj plat.

Penzijní reforma by měla podle prezidenta Emmanuela Macrona zjednodušit současný důchodový systém. Ten je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný, jelikož obsahuje 42 různých důchodových plánů.

Zákonnou hranicí pro odchod do penze má zůstat 62 let. Prostřednictvím bonusů a slev chce ale vláda motivovat lidi k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Příslušníci některých profesí by po reformě přišli o výhody, hlavně o předčasný odchod do důchodu.