New York Times kritizuje „zbabělost republikánských vůdců“, Fox News píše o „nenávisti demokratů“

Americká Sněmovna reprezentantů podle očekávání schválila ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa a podle týchž očekávání ho Senát viny zase zprostí. V reakci na středeční dění v Kongresu se na tom shoduje většina místních komentátorů. Upozorňují tím na fakt, že zatímco sněmovnu ovládají demokraté, v horní komoře mají většinu Trumpovi republikáni. A jak píší The New York Times: Polarizace se v americké politice zabydluje posledních 40 let, teď v ní ale vládne naprostý nihilismus.

Donald Trump v Michiganu
Zdroj: Reuters Autor: Leah Millis

Americký nihilismus pramení z pohrdání fakty, laxnosti vůči korupci i lhostejnosti k historickým precedentům či zahraničnímu vměšování do americké politiky. Připsat ho lze na vrub především zbabělosti a oportunismu republikánských vůdců, soudí NYT.

Lídři republikánů se totiž podle listu rozhodli opustit své zásady a Trumpa bezvýhradně následovat. V Senátu budou hlasovat pro zproštění viny, byť ještě nedávno mnozí z nich Trumpa kritizovali. Například Ted Cruz a Marco Rubio, a dokonce i vůdce senátní většiny Mitch McConnell prohlašovali, že Trump Americe škodí, připomíná deník.

Impeachement se vyvíjí stejně jako prezidentství – Trump rozděluje a ničí, soudí The Washington Post. Upozorňuje, že během sněmovního hlasování hovořil prezident ke stoupencům v Michiganu a vyzval je, aby se vzepřeli pomluvám a výsměchu, který se týká také jich. Bill Clinton, který patří do trojice prezidentů pohnaných k impeachementu, se za své chování omluvil, Trump ale podle listu žádnou vinu nepřiznává.

Na rozdíl od předchozích dvou ústavních žalob, jež se odehrávaly ve vší vážnosti a kdy někteří z kongresmanů hlasovali bez ohledu na svou stranu, tato žaloba se nese v duchu Trumpova prezidentství – boření zaběhlých zvyklostí, napsal Washington Post.

Pelosiová v černé

The Wall Street Journal poukazuje na totéž, co zmínil i Trump v Michiganu: republikáni ve středu nepřišli o jediný hlas. Podle WSJ proti žalobě hlasovali i ti republikáni, kteří brzy ze Sněmovny odejdou a nechtějí usilovat o další funkci. Problém podle novin není jejich svědomí, ale chabá a nečestná záminka pro zahájení procesu sesazení. Demokraté ve sněmovně nevyslyšeli požadavky na povolání svědků do výboru pro tajné služby, uspíšili debatu i hlasování.

Komentátor stanice Fox News se ale domnívá, že motivem demokratů byla čistá nenávist a že kvůli ní neváhali ještě víc rozdělit USA. Zneužili tím prý svou moc a poškodili Sněmovnu reprezentantů.

Podle konzervativního komentátora Rushe Limbaugha demokraté do svého uvažování nezapočítali fakt, že pro Trumpa může být žaloba i osvobozením. „Co víc mohou udělat? Tímto si vystřílejí vše, co měli, a on tu zůstane,“ řekl. Demokraté mohou způsobit pravý opak zamýšleného, totiž dodat Trumpovi novou energii. „Dokážete si představit Trumpa s ještě větší kontrolou, větším zacílením na svou politiku?“ dodal ve Fox News.

Stanice CNN, která konstatovala, že předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová přišla na hlasování celá v černém, jakoby na znamení smutku (neboť demokraté dobře vědí, jak celá věc dopadne), také připomněla, že žaloba Trumpovi v očích veřejnosti nijak neškodí, naopak mu pomáhá. A to musí demokraty necelý rok před volbami trochu, ale možná i hodně znepokojovat.

Britové píší o břitvě americké „občanské války“

Dění sleduje také evropský tisk. Britský The Guardian vidí v impeachementu jenom další bitvu americké „občanské války“. Hlasování je jistě satisfakcí pro Trumpovy kritiky, kteří se mohou podívat, jak prezident dostal pořádně do nosu. Ale zdaleka není jisté, že jeho politika zastrašování skončí ani že se Trumpa rána vůbec nějak dotkne. Tak jako se republikánští poslanci semkli na Trupovu obranu, bezpochyby to učiní i jejich kolegové v Senátu.

Britská BBC konstatuje, že tvůrci ústavního článku o impeachementu nepočítali s tak urputným stranictvím, jaké sněmovna předvedla při středečním jednání. Trump bude v Senátu viny zproštěn a v úřadu zůstane. Tak co se změní? Trump se zapíše do historie jako prezident, který byl obžalován, a to tak sebestřednému člověku bude vadit. Avšak může toho také využít v boji o nový mandát. Pelosiová, která dlouho váhala, zda odvolací proces spustit, se příští rok v listopadu dozví, zda byly její obavy oprávněné.