Jeden a půl tuny mouky, tři čtvrtě milionu rozinek. Drážďanští pekaři se ani letos nenechali zahanbit

Tisíce lidí přilákal do saských Drážďan tradiční Striezelmarkt, při kterém se v historickém centru města servíruje obrovská vánoční štóla. Ta letošní měřila úctyhodných 410 centimetrů na délku, 177 centimetrů na šířku a vysoká byla bezmála devadesát centimetrů. Celková hmotnost obřího vánočního pečiva, které jako obvykle přivezl na náměstí Altmarkt vůz tažený koňmi, byla 3950 kilogramů.

Gigantickou štólu na Altmarkt doprovodil celý slavnostní průvod, ve kterém šli kominíci, uzenáři nebo výrobci vánočních františků. Výtěžek z prodeje pochutiny je letos určen na podporu provozovatelů ambulantních hospiců pro děti a mláděž.

„Drážďanské slavnosti štóly mají ohromný šarm,“ pochvaloval si saský ministerský předseda Michael Kretschmer, který dorazil s celou rodinou. Událost podle něj spojuje poctivé řemeslo, žitou tradici a ohromné nasazení.

Letošní pochoutka byla ještě o sto kilogramů těžší než ta loňská, rekord ale odolal. S 4,2 tuny  jej stále drží štóla upečená v roce 2013.

Obří vánoční štóly se v Drážďanech pečou od roku 1994. Tradice odkazuje na rok 1730, kdy saský kurfiřt a polský král August II. Silný pořádal velkolepou vojenskou přehlídku. Drážďanští pekaři při této příležitosti upekli téměř dvoutunovou štólu, ze které přítomným nakrájeli 24 tisíc porcí.