Co se ví o důchodové reformě, kvůli které bouří Francie? Zavedla by bodový systém

Ve Francii druhým dnem pokračují stávky a protesty proti důchodové reformě, kterou plánuje prezident Emmanuel Macron. Podle listu Le Figaro se od časného pátečního rána tvoří v okolí Paříže zácpy. Dopravní komplikace způsobila stávka zaměstnanců dopravních podniků a železnic také v dalších francouzských městech. Zástupci odborů by se měli se členy vlády setkat v pondělí, podle listu Le Figaro už ale vyzvali k další velké stávce a protestům, které by se měly konat v úterý. Přinejmenším v Paříži se přitom očekává, že protesty se budou konat i o víkendu.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Karel Schwarzenberg, Radek Koten a Petr Janyška o stávce ve Francii

Ve čtvrtek vyšlo na protest proti chystané důchodové reformě do ulic francouzských měst podle vlády přes 800 tisíc demonstrantů. Podle odborů CGT jich bylo 1,5 milionu. Ke stávce se připojili nejen železničáři a zaměstnanci městských dopravních podniků, ale i řidiči kamionů, učitelé, popeláři, zdravotníci, policisté, hasiči nebo zaměstnanci justice.

Ministryně solidarity a zdravotnictví Agnes Buzynová v pátek v rozhovoru na stanici Europe 1 oznámila, že se v pondělí se zástupci odborářů setká. Schůzky se zúčastní také vládní pověřenec pro důchodovou reformu Jean-Paul Delevoye. Vláda podle Buzynové „pochopila hněv“ Francouzů.

Elysejský palác vydal prohlášení, že prezident Macron je „klidný a odhodlaný reformu provést“, hodlá ale „naslouchat a debatovat“. Premiér Édouard Philippe by se měl k podrobnostem reformy podle prohlášení vyjádřit v polovině příštího týdne.

V Paříži stojí deset linek metra, nevyjede ani většina vlaků TGV

Také v pátek stávka a protesty způsobily komplikace v dopravě. V Paříži podle agentury Reuters nejezdí deset ze čtrnácti linek metra. Zrušena byla řada spojů příměstské železniční dopravy. Železniční společnost SNCF očekává, že zruší 90 procent spojů rychlovlaků TGV a 70 procent regionálních vlaků.

Silnice vedoucí do Paříže ucpaly dlouhé kolony. Podle stanice dopravního webu Sytadin se celková délka kolon v okolí hlavního města v 08:00 SEČ pohybovala kolem 350 kilometrů.

Do stávky se zapojili také zaměstnanci aerolinek Air France. Zatímco ve čtvrtek se omezení způsobená stávkou dotkla i jednoho páru spojů Paříže s Prahou, v pátek podle stránek ruzyňského letiště zatím žádný spoj zrušen nebyl.

Zaměstnanci státních drah SNCF už ve čtvrtek oznámili, že stávkovat budou i v pátek. Pracovníci pařížského dopravního podniku RATP ale nebudou pracovat ani o víkendu. „Budeme protestovat nejméně týden a na jeho konci bude muset vláda ustoupit,“ řekl agentuře Reuters zaměstnanec RATP Patrick Dos Santos.

S reformou narazil i Chirac 

Reuters připomíná, že pokusy o důchodovou reformu v minulosti ve Francii už několikrát ztroskotaly. V roce 1995 konzervativní vláda prezidenta Jacquese Chiraka ustoupila požadavkům odborů po týdnech dramatických protestů.