Víc důvodů pro pozastavení výkonu funkce soudců. Slovenská vláda mění pravidla v justici

Slovenská vláda schválila návrh na rozšíření důvodů pro pozastavení výkonu funkce soudcům a prokurátorům. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho tak učinil v reakci na podezření z ovlivňování a korupce představitelů justice. Kauzu odstartovaly informace z elektronické komunikace kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, který je podezřelý z hospodářské kriminality a také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Kabinet chce změnou zákona prosadit, aby soudce bylo možné postavit mimo službu nejen v případě jejich obvinění z úmyslného trestného činu nebo během disciplinárního řízení za závažný delikt.

Podle předlohy tak bude možné postupovat i v případě pochybností, zda soudce splňuje například morální předpoklady k výkonu funkce, což by mohlo ohrozit důvěryhodnost a pověst soudnictví. Ze stejných důvodů má být možné postavit mimo službu i prokurátory.

Kabinet navrhl, aby zmíněné změny zákonů parlament projednal ve zrychleném režimu na stávající schůzi. Ta by měla být posledním řádným zasedáním sněmovny před únorovými parlamentními volbami.

Nejsou to jen kosmetická opatření, ujišťuje premiér

„Je to reakce na aktuální situaci a na různá zjištění o chování některých soudců nebo i prokurátorů, o možné toxické komunikaci. Odmítám, že jde jen o kosmetickou změnu,“ řekl Pellegrini po jednání kabinetu. Přípravu novely premiér ohlásil již v říjnu, o konkrétních opatřeních se tehdy koalice ale nedohodla.

Podle ministra spravedlnosti Gábora Gála by navrhované změny měly urychlit postup při rozhodování o postavení soudce mimo službu. „Existuje meziobdobí, kdy i ministerstvo má jisté pochybnosti, zda se soudce něčeho nedopustil. Než to došetříme, než si vyžádáme spis, než podáme návrh (na pozastavení výkonu funkce), mohou uplynout týdny až měsíce,“ popsal Gál stávající praxi.

O pozastavení výkonu funkce má v případě soudců nadále rozhodovat soudní rada, která vykonává pravomoci soudcovské samosprávy a jejíž všechna hlasování mají být nově veřejná.

Situaci ve slovenské justici rozkrylo vyšetřování Kočnera

Informace z mobilního telefonu Mariána Kočnera poukázaly na jeho komunikaci s politiky, soudci i představiteli prokuratury. Někteří z nich patrně podnikateli za úplatky pomáhali v jeho ekonomických kauzách. Několik soudců či bývalý generální prokurátor již byli postaveni mimo službu.

Poté, co aféra o kontaktech s Kočnerem vyšla najevo, odstoupili ze svých funkcí náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská i místopředseda parlamentu Martin Glváč, kteří byli ve volbách v roce 2016 zvoleni do sněmovny za nyní nejsilnější vládní stranu Smer-SD.

Policie již v srpnu některým pracovníkům justice včetně soudců a také Jankovské zabavila při vyšetřování kauzy mobilní telefony.