Rakousko zasáhly přívaly sněhu a záplavy. Jeden člověk zahynul pod sesuvem půdy

S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se potýká jih a západ Rakouska. Sesuvy podmáčené půdy zničily několik domů a v Korutanech si vyžádaly i jeden lidský život. Několik výše položených obcí sníh odřízl od okolního světa, jednou z nich je i Heiligenblut pod horou Grossglockner, informovala agentura APA.

Sesuv půdy u obce Dorfgastein v Salcbursku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kerstin Joensson

Vydatné sněžení i déšť zasáhly především spolkové země Tyrolsko, Salcbursko a Korutany. Ve východním Tyrolsku zůstaly v pondělí kvůli nebezpečí lavin uzavřené školy. Díky tomu, že se počasí dočasně zlepšilo, mohly v horských oblastech vyletět vrtulníky, z nichž odborníci hledají místa, kde by se mohly utrhnout laviny.

V Korutanech se z břehů vylilo několik jezer. Například na jezeře Faaker See nedaleko Villachu naměřili stoletou vodu. Z břehů se vylila také řeka Dráva v obci Lavamünd na hranici se Slovinskem. Střed města úřady uzavřely. Rozvodněné jsou i přítoky Drávy, řeky Gurk a Mura.

Sesuvy půdy jednoho člověka zabily, další dva vyvázli se zraněním

V obci Bad Kleinkirchheim na severu Korutan se utrhl podmáčený svah a zemina zavalila dům. Jeho 80letého majitele, který se nacházel v blízkosti budovy, záchranáři vyprostili po několika hodinách mrtvého. „Zadní strana domu je zcela vtlačená, stojí už jen průčelí,“ řekl starosta obce Matthias Krenn.

Také nad lyžařským střediskem Bad Gastein v Salcbursku se utrhl svah a bahno zavalilo dva obytné domy. Masa zeminy nejdříve zcela zničila jednu budovu, která se následně sesunula na druhý, pod ní stojící dům. Dvě ženy, které domy obývaly, se podařilo vyprostit živé, i když zraněné.

O víkendu se podmáčené svahy utrhly kvůli vydatnému dešti na více místech západního Rakouska.

V úterý má přijít další silné sněžení a déšť

Mnohde jsou mimo jiné kvůli popadaným stromům domácnosti bez elektřiny. V Tyrolsku jich bylo dopoledne ještě 1700, v Korutanech 1400.

Uzavřená je i řada silnic, mimo jiné Tauernská dálnice A10 mezi Villachem a městem Spittal an der Drau. Ve druhém z měst napršelo a nasněžilo od začátku měsíce už tolik jako jindy za celý listopad.

Zatímco v pondělí by měly sněžení a déšť polevit, v noci na úterý a v úterý bude podle meteorologů opět ve vyšších polohách silně sněžit a v nižších polohách pršet.