Japonský soud v souvislosti s havárií ve Fukušimě všechny tři exmanažery zprostil viny

Soud v Tokiu zprostil viny tři bývalé vedoucí pracovníky společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Byli obžalováni z nedbalosti v souvislosti s havárií této elektrárny z března 2011. Proces začal předloni v červnu. Soud zkoumal, zda si mohli být vědomi rizika, které představovala tsunami, a zda mohli přijmout preventivní opatření.

Video Studio ČT24
video

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová k rozhodnutí japonského soudu

Bývalí manažeři Cunehisa Kacumata, který byl v době neštěstí předsedou firmy TEPCO, a dva tehdejší místopředsedové Sakae Muto a Ičiró Takekuro byli obviněni, že ignorovali informace o možné silné tsunami a zanedbali potřebná bezpečnostní opatření. Prokuratura pro každého z nich požadovala pětileté vězení.

„Soud řekl, že vedení společnosti sice mohlo mít informace o hrozícím nebezpečí, ale že to ještě neznamená, že měli dostatek času nebo i prostředků tomu neštěstí zabránit. Ten verdikt se očekával, je to samozřejmě velké zklamání pro obyvatele Fukušimy, pro víc než 5700 lidí, kteří si najali právníky, aby tento proces odstartovali, a dá se předpokládat, že se proti verdiktu odvolají. Sami právníci, kteří obyvatele hájí, říkají, že je to teprve začátek dlouhé právní bitvy, která může trvat i deset let,“ uvedla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Zleva: Cunehisa Kacumata, Ičiró Takekuro, Sakae Muto
Zdroj: ČTK/AP

Proces začal předložením více než 230 důkazních materiálů, včetně elektronické korespondence mezi bezpečnostními experty a dvěma viceprezidenty firmy TEPCO. Z ní údajně vyplývalo, že si byli vědomi potřeby dodatečných opatření na zabezpečení elektrárny před tsunami. 

Během prvního slyšení se muži omluvili za problémy, které havárie způsobila, vinu však přijmout odmítli. Podle obhajoby nemohli tušit, že tsunami povede až k roztavení jádra reaktorů, jelikož dopady katastrofy takových rozměrů nebyly dopředu jasné ani odborníkům. 

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 tisíc lidí. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy atomové elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice.

Video Události
video

Události ČT: Fukušima osm let po havárii