Nová vláda premiéra Conteho získala důvěru i v italském Senátu

Po dolní komoře také horní komora italského parlamentu, Senát, vyslovila v úterý večer důvěru novému kabinetu premiéra Giuseppa Conteho. Vládu vytvořila koalice protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a levostředové Demokratické strany (PD). Podle agentury Reuters výsledek hlasování znamená, že se Conte může oficiálně ujmout úřadu.

Giuseppe Conte
Zdroj: Reuters Autor: Regis Duvignau

V italském politickém systému jsou obě komory parlamentu ústavně rovnocenné, a proto se vláda musí o důvěru ucházet v obou. Za Conteho vládu se v úterý postavilo 169 senátorů, proti jich bylo 133. To Contemu dává v 321členném Senátu většinu osmi zákonodárců. Podle Reuters může mít vláda v případě budoucího hlasování o kontroverzních tématech, jako je imigrace, potíže zajistit pro své návrhy dostatek hlasů. Naproti tomu v Poslanecké sněmovně disponuje nová vláda pohodlnou většinou.

Jde už o druhý Conteho kabinet. Ten první se rozpadl v srpnu po roztržce mezi M5S a tehdejším koaličním partnerem, krajně pravicovou stranou Liga exministra vnitra Mattea Salviniho. Důvodem byly názorové neshody a Salviniho snaha vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy. M5S po krachu koalice začala vyjednávat s PD, která Ligu v kabinetu nahradila.

Úternímu hlasování předcházela vyhrocená debata a Conte, bezpartijní profesor práv, si v obvykle poklidném Senátu vyměnil se Salvinim řadu ostrých vyjádření. „Premiére Conte, nezávidím vám,“ řekl Salvini. „Svou pozici jste získal zradou. Nemohl jsem tam (v Senátu) sedět ani 15 minut. Nemám moc, ale mám důstojnost a náklonnost italského lidu,“ řekl Salvini. 

Conte uvedl, že při „jednostranném a svévolném“ pokusu o vyvolání předčasných voleb se Salvini choval s „arogancí a malou znalostí ústavního práva“.

Podle posledních průzkumů popularita Salviniho Ligy od vypuknutí srpnové vládní krize klesla o několik procentních bodů, stále je však přibližně s 33 procenty nejsilnější stranou v Itálii. Podpora M5S a PD se pohybuje kolem 21, respektive 22 procent.

Nová italská vláda s proevropskou PD chce více spolupracovat s Evropskou unií, týkat se to má zejména oblasti imigrace a státního rozpočtu. Tím se Conte vymezil proti Salvinimu, který v těchto tématech zastával výrazně konfrontační přístup. Na domácím poli představil premiér plán reforem, včetně zavedení nepodmíněného základního příjmu pro chudé Italy či snížení počtu poslanců.